Proč je vietnamština v latince?

Všiml jsem si, že vietnamština je asi jako jedna z mála (možná jediná) z asijských jazyků v latince, proč tomu tak je?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Je to díky osvíceností Vietnamských buditelů. Např. v Česku se používá latinka díky tomu, že ze země byli vyhnáni Cyril a Metoděj. Tam kde tito věrozvěstové uspěli, se používá azbuka. Viz Bulharsko, kde se jimi stvořené písmo – Cyrilice, uchytilo. Je to věc historické náhody. Mnoho nechybělo a my jsme měli azbuku a Vietnam znaky. Naštěstí to u nich i u nás dobře dopadlo.

annas

Arciuber,

vaše otázka je třeba pro mě zajímavá, ale bohužel, tím, že jste uzavřel otázku, nebo nevyhledal sám, jak vám někdo radil, spokojil jste se s nepřesnými informacemi.

Není to pro autorovi odpvoědi, ale bohužel bylo to trochu jinak.

annas

Oprava … proti autorovi …

annas

Uzavřel jste brzy otázku. Vaše věc. Pokud by se někdo ptal, takže doplňuji v diskuzi.

Vietnamská lokalizovaná latinská abeceda se nazývá Chữ Quốc ngữ (doslova národní scénář) .

Portugalští misionáři přišli do Vietnamu v 17. století a zaznamenali vietnamský jazyk pomocí znaků ABC a spoustu tónových značek. Pak v 19. století pod francouzskou kolonizací, Francouzi povýšili tento scénář. Díky svému zjednodušení a přání zbavit se čínských vlivů,
jak francouzských kolonistů, tak vietnamských nacionalistů, byl postupně přijímán všemi vietnamskými lidmi a oficiálně se stal oficiálním skriptem.

Koloniální režim propagoval abecedu pro své vlastní plány, ale vůdcové ve Vietnamu si později uvědomili sílu abecedy pro zemi, takže si ji zvolili sami. S tím vietnamští obyvatelé během několika let vyhubili negramotnost.

Vietnamští intelektuálové, kteří se snažili o nezávislost, také si uvědomili, že jejich nejlepší sázka na podněcování obyvatelstva proti koloniálním občanům je zvýšit gramotnost, cíl, který by nikdy nebyl dosažen, kdyby se použil chữ nôm. Spíše než vynalézt novou abecedu, protože latinský skript funguje skvěle pro většinu účelů (dokonce i když existuje pár zvláštností), začali převádět díla do latinské abecedy a psali polemické články podporující adopci. atd.

Takže PROČ?

Protože zjistili, že tato západní abeceda ě jim skutečně pomohla porazit západní koloniální moc,

https://www.qu­ora.com/Why-does-Vietnamese-a-tonal-language-in-the-Austroasiatic-family-use-the-Latin-alphabet-which-comes-from-non-tonal-languages-in-the-Indo-European-family-Why-didnt-the-Vietnamese-create-their-own-alphabet

Bičiště nemá docela pravdu.

Stejně s písemem u nás to bylo jinak. Čeština jako západoslovanský jazyk byla pod vlivem latiny a němčiny, zatímco staroslověnština patřila k jazykům jihoslovanským. Už v praslovanštině vznikly rozdíly mezi jazyky, tím se rozliščila větev ývchodní, jižní a západ.

Už před příchodem věrozvěstů u nás existovalo písmo, i když psát a číst uměli jen duchovní. Funkci spisovného jazyka plnila latina, později částečně staroslověnština. Takže cyrilice se neuplatnila nikoliv kvůli “tzv. vyhnání", věrozvěstů, ale z jiných důvodů, jak je možné zjistit z historie. Stejně jako rozdíly mezi slovanskými jazyky atd.

anonym

Díky za plnohodnotnou odpověd, přesně takovou jakou jsem chtěl. Omlouvám se za předčasné uzavření otázky ale po velké debatě v diskuzi jsem se nechtěl k otázce už vracet. A taky jsem už nepředpokládal, že by někdo odpověděl.

cochee

Víš co, ale plnohodnotnou odpověď, jakou jsi chtěl, daleko nad rámec googlení a wikipedování, jsi dostal proto, protože náhodou ses zeptal v oboru, ve kterém je zde na odpovedi.cz přítomen opravdu fundovaný odborník. Takto „garantovaných oborů otázek“ tu mnoho ale není. Pro příště ve většině případů oborů otázek počítej s odpověďmi spíše na úrovni výše jmenovaných virtuálních zdrojů 🙂

anonym

Pro boha ty se už do diskuze neplet. S tebou jsem skončil, diskuzi jsem uzavřel tak se nes*r do jiné debaty, která s tebou nemá nic společného a nedělej ze sebe chytráka. Tobě může být upřímně úplně jedno kde se ptám na otázky. Nikdo tě nenutí na otázky odpovídat ani je číst a je jen moje věc jestli se zeptám tady nebo si to vygoogli tak už s tím přestan být trapný. 90% otázek co je zde položených se dají snadno dohledat. Takže nepoučuj. To jste si na mě zasedli nejspíše schválně protože stupidní otázky vám nevadí ale má vám prostě vadí natolik,že byste mě za ní nejraději zavřeli a mučili. Ty musíš být asi dobrý psychopat co se doma nudí z toho jak nemá co dělat. Protože ještě nikdy a nikde jsem nezažil, že by mě někdo seřval za to, že jsem položil otázku na stránce, která se jmenuje odpovědi.Musíte být dobře na hlavu, ty i ten týpek Edison.

anonym

Ale je to hnus takový přístup tady. Úplně jste mě od této stránky odradili. Tady nejsou normální lidi, jen rádoby komici, co si myslí jak jsou svým sarkasmem vtipní.

Edison

Já nejsem žádnej komik! To si vyprošuju!!! Já jsem dopravní letadlo!!!!

anonym

A v čem se vám zdá otázka, kdo je tato modelka bez jakékoliv fotografie chytřejší?

Edison

On někdo psal, že je to chytřejší otázka? Já si toho teda nevšiml. Četls tam odpověď? Asi ne, viď… Nemáš ty tak nějak vůbec problém se čtením a pochopením textu?

anonym

Ty máš raději své otázky privátní že? Aby je nikdo neviděl. Na co chytrého ses ptal ty?

Edison

Já si na spoustu svých otázek právě dovedu na internetu najít. To bude tím.

anonym

Takže otázka: „Jaký je průměrný plat prostitutky v roce 2018?“ je chytřejší otázka než otázka proč je asijský jazyk v latince. Hm tak tahle stránka pěkně upadá.

Edison

On někdo psal, že je chytřejší? Dostal stejnou odpověď, jako ty: Návod na to, že ta otázka je úplně hloupá… Ale to tys prostě nepochopil.

anonym

Sám jsem tam odpověděl. A proč mě urážíš? Sám ses na to ani nepodíval.

Edison

Aha, takže ty můžeč odpovědět tazateli, že jeho otázka je hloupá a sám se proti tomu durdíš??? Proč jsi neopdověděl, co to je teda za modelku??? Já tu odpověď právě četl. A docela dobře rozumím textu. Nojo… on totiž když má někdo problém s chápáním textu, má problém text i správně formulovat…

anonym

Kdybych měl problém s pozoruměním textu, logicky bych asi nevystudoval. A kromě toho při velmi špatném popisu se odpovědět nedá. Běž si otravovat už konečně někoho jiného a ne někomu nadávat za podle tebe hloupou otázku. Co si dokázal ty? To tady takhle často provokuješ k hádce?

anonym

A když jsme u toho, tak kvalitu stránky ubírá především neslušnost odpovídajících. Nemáš li co odpovědět, tak neodpovídej. Podle toho by se mohli všichni řídit. Připadá li ti otázka hloupá, neklikej na ní. Někomu může být otázka ku prospěchu nebo zajímavá, nemáš právo mluvit za všechny. Laskavě nedělej hlupáky z lidí, které neznáš, možná bys byl dost překvapený. Jestli ti příjde otázka nezajímavá nebo zbytečná tak si jí prostě nečti a neurážej tazatele. Jestli ti to udělá radost, klidně jí nahlaš, třeba ti cenzor dá za pravdu, když ne, za týden jí obnoví. Takoví blbi mě opravdu nevytočí.

Edison

Ono má vystudování čehokoli souvislost se schopností chápat text? Tak teď jsi mě fakt rozesmál (ne pobavil). Já se tu celkem i bavím… někdy… Nemám potřebu kohokoli provokovat. On se kde kdo vyprovokuje sám. 😉 A co jsem dokázal.. z toho se tobě a tady zpovídat fakt nemusím a nebudu… 😁

Edison

Ale napovím ti: Dovedu si najít informace! Například… 😁

anonym

Na 90% otázek tady položených je odpověd na internetu. Tímhle vlastně urážíš 90% tazatelů. No a, že je to dohledatelné? Je snad hříšné zkrátit si čas, jednoduchým dotazem na stránce, která k tomu slouží?

Edison

Nic si tím především nekrátíš. Nemluvě o tom, že se lidé mohou jednotlivě prostě mýlit. Veřejné zdroje bývají prostě přesnější. Podle tebe by se tu muselo odpovídat na každou kravinu, prostě proto, že to k tomu slouží. Ne… Opravdu ne. Odpovídá se na otázky který maj hlavu a patu… ale to se už opakuji… Ale ty to prostě nechceš pochopit.

anonym

Ne ty to nechceš pochopit. Nikdo, opakuji NIKDO tě nenutí odpovídat. Nechceš odpověděd, nemusíš. Co na tom nechápeš? Ale někteří lidé prostě chtějí odpověděd, protože nejsou takoví arogantní burani jako ty.

anonym

A kromě toho, viděl jsem tady i hloupější otázky na které jsou lípe dohledatelné zdroje, a nikdo z toho nedělal takové drama. Vy jste ztracenci fakt. Člověk si dovolí využít hlavní učel této stránky a hned je to hlupák. Tak prostě budu chodit jen na strýčka googla a nebudu to tady podporovat. S takovým přístupem tu to zanikne.

Edison

… nebo naopak: Pokud zmizej hloupé otázky, zůstane to tu zdrojem těch zábavných a inteligentních otázek a odpovědí. Tak by se kvalita tohoto webu zvýšila. Hlavním účelem mimochodem není odpovídat na hloupé otázky, ale na otázky, na které se odpovědi hledají jen těžko, nebo jsou natolik specializované, přesto zajímavé, že běžný člověk nemůže tušit, kde odpověď získat.

anonym

Ale zeptat se proč je asijský jazyk v evropském písmu není hloupá otázka. A jeho odpověd taky nestála za nic, jediné na co se zmohl je poslat zdroj. Aby mu ruky odpadly.

Edison

Přece nebude opakovat něco, co najdeš zadáním úplně stejných hesel někam, kde se to dovíš mnohem líp… Já bych napsal jen UTFG… Už delší dobu mám pocit, že v poslední době lidi uměj jen FB a IM. Ale najít si informace a pracovat s nimi už je nad jejich schopnosti.

anonym

Dobře omlouvám se že jsem využil účel této stránky.

Edison

Opakuji: účel téhle stránky jsi nevyužil. Naopak jsi její kvalitu snížil… Ale neboj, nejsi v tom sám…

anonym

Učel stránky je pokládání otázek a odpovídání na ně. V pravidel nestojí, že otázka nemá být nedohledatelná do 10-ti sekund.

Edison

Najití téměř čehokoli na google trvá asitak 1s. Úcelem téhle stránky je dostat odpověď na věci, které nejsou všeobecně známy, velmi špatně se hledaj (což se může stát i třeba na napětí v síti ČR, když se neumí zadat správně dotaz, ale to bys nejspíš nedostal odpověď ani tady) třeba z důvodu specializace dotazu, nebo ono se občas stane, že někdo by rád něco speciálního věděl a na netu buď nemůže, z důvodu specializace, vědět, kde to najít, nebo je to opravdu velmi speciální dotaz a nezbývá, než se zeptat právě tady. Tohle nemá být první, ale spíše poslední místo, kde se ptát. Pak tu budou opravdu jen kvalitní otázky a kvalitní odpovědi.

anonym

Tak vám poradím, vytvořte si svou vlastní stránku, kde se bude těmito pravidly řídit. Tohle je pouze vaše přání a nikoliv pravidlo. Lidi se tu denně ptají na hloupé dotazy, můj dotaz byl alespon zajímavý i když dohledatelný. Tahle stránka by nebyla o moc víc kvalitnější beze mě. A nebyla by na to hůře ani bez vás.

Edison

Obráceně: Kdy chceš klást stupidní dotazy, založ si na to stránku. Jistě tím pak pobavíš spousty lidí sobě podobných. Se budeš divit, jaký budeš dostávat odpovědi. A kvalitnější opravdu nebyla, protože, jak jsme psal, nejsi v tom sám. Koukám, že máš teda hodně vysoký sebevědomí. Co takhle kapka pokory a pořestat tu vyřvávat, že jen tvoje otázka je ta nejdokonalejší??? Kapka sebereflexe…

anonym

Ježiš marja josefe, když se vám tato otázka tolik nelíbí, proč jste na ní vůbec klikli? Nikdo vás nenutil na ní odpovídat.

anonym

cochee Kdyby se měl každý dívat na wikipedii, tak tahle stránka neexistuje. Na wikipedii kašlu, není do dostatečně ověřené a každý si tam může napsat co chce.

Arne1

To je blbost. Do Wikipedie si nikdo nemůže napsat co chce, všechna tvrzení co tam uvedete MUSÍ být hodnověrně ozdrojována. Informace ve Wikipedii nesmí být jako primární – tedy když objevíte nové zázračné palivo, tak to nesmíte publikovat na Wikipedii, ale někde jinde; na Wiki se dá jen citace z odkazu.
Je dost správců kteří na to dohlížejí a nevyhovující body buď označí poznámkou že jde o neověřenou informaci, nebo rovnou smažou.
Z principu fungování ji nelze citovat ve vědecké literatuře, vždy je nutno citovat zdroj na který Wikipedie odkazuje

anonym

Wikipedie není věrohodná. Pamatuju si i jak nám naše učitelky nedoporučovali na ní nic hledat. Je tam hodně článků, které jsou špatně a nepoužitelné.

cochee

Samozřejmě, ale wiki taky neslouží k tomu, aby byla uváděna jako hodnověrný zdroj pro potřeby například VŠ diplomových prací. Proto jsem taky napsal „ALESPOŇ“ do té Wikipedie. Pro „zvědavé otázky“ typu odpovedi.cz dostačuje bohatě a případné nepřesnosti jsou v rámci mezí (nepředpokládáš doufám, že některá wiki hesla jsou naprosto vycucána z palce, aniž by se proti tomu kdokoliv ohradil, že?). A otázky, na které lze najít jednoduše odpověď byť i na té Wiki anebo jako jeden z prvních „hitů“ při googlování, tu fakt moc nemají co pohledávat resp. zbytečně zabírají prostor.

Edison

Mno.. hlavně je to relevantnější zdroj, než se ptát tady. A jestli chceš skutečně odbornou odpověď, zkus raději nějaký ústav zabývající se Asií. Chtělo by to pochopit zcela obecně, na co se ptát, a co si najít třeba googlem, wiki a pomocí dalších zdrojů. A když už Ti tu někdo odpoví, tak se na něj NEUTRHOVAT!!

anonym

Tak k čemu potom tahle stránka je, když se tady člověk nemůže ani zeptat? Tohle je uplná **** raději nic, nechci být sprostý. Ty vole když už jste tu všichni protivní dědci, tak tu ani nelezte sakra. Hloupý dotaz to nebyl. Kdyby byl neřeknu ani půl slova. A že mě zajímají třeba i pestré názory ostatní, a chci aby si odpovědi mohli přečíst i ostatní aby nemuseli hledat na wikipedii, tak mě za to popravte.

Edison

Hlupákovi nevysvětlíš, že je hlupák, protože je hlupák. To stačí k pokládání hloupých otázek, na které jse spousta i jednoduchých odpovědí. Nic složitého na tý wiki nejni. Teda pro normálního člověka. Popravovat tě nebudem, neboj.Normální člověk totiž postupuje obráceně, než ty (a spousta jiných leochů): Nejprve prohledá obecně známé zdroje a až pak se ptá na forech, tady a jinde. Možná, kdybys otázku formuloval jinak, tak by tak hloupá nebyla. Např.: „Našel jsem info… co si o tom myslíte?“

anonym

Upřímně si nemyslím, že bych byl jediný koho to zajímá. A na wikipedii je to poměrně složitě rozepsáno. Tahle stránka slouží pro jednoduché a shrnuté odpovědi, které mě zajímají především. Nemusím vědět každý historický detail do podrobna. Mi by jako dostatečná odpověd bohatě postačilo: „je to zásluha církve“ a podobně. Nemusím číst žádné romány. A z odpovědí jsem si opravdu neutrhoval.

Edison

Koho to skutečně zajímá si to najde právě na relevantních veřejných zdrojích. Ale už asi chápu, v čem je u tebe problém: V projití textu a poznání, co v něm je pro tebe podstatné. Já chtěl třeba napsat, že protože to tam vymlátili amíci… Taky by to byla relevantní odpověď? To je přece blbost.

cochee

To je v poho, já se na něj taky utrh ;) 😁

Edison

Jenže on to asi potřeboval.. Přinejmenším si to zasloužil…

independent

… a proč není v latince jen italština?
… a proč není čeština v azbuce, když je to původní slovanské písmo?

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Ty jsi ale koumes, takže podle tebe čeština je něco jako IDO nebo esperanto a jazyky jako angličtina, francouzština, čínština, japonština vypadají v současnosti úplně stejně jako třeba před 7 stoletími, ano? Přečti si konečně tu wikipedii a zjistíš, že latinka ve vietnamštině je taky církevní nápad – à propos, nebyla to náhodou raná křesťanská církev (Konstantin s Metodějem), která tady v češtině měla snahu zavádět jiné písmo nežli latinku? To jest – kyrilici/glagolici?

anonym

A to bylo vážně tak těžké odpovědět alespon, byl to církevní nápad, než začít vytahovat wikipedii? To jste se teda vytáhl.

cochee

A ty si myslíš, že jsem to věděl? Ne, nevěděl. Otevřel jsem nový panel ve Firefoxu a vyhledal v české Wikipedii heslo Vietnamština 🙂

Edison

Tohle je špatná otázka. Pořád platí totiž to první: Proč jsi nepoužil relevantní zdroj – jakýkoli – dřív, než jsi se zeptal tady? Zbytečně jsi vynaložil energii, ne jen svou. Stejný dotaz jsi mohl napsat do goole a kliknout na první link. Nebo na druhý, třetí… odpovědí bys měl mraky…