postcd

Proč je vhodné zvlhčit omítku v interiéru?

byla použita zkoupená „omítková“? směs, pro zadělání hlubokých děr ve zdi (asi až 3 cm do hloubky)
prý je vhodné zabránit po omítání vyschnutí omítky, nebo lépe řečeno cementu aby se nedrolil? co je na tom pravdy a proč by se to mělo zvlhčovat, co se tam děje za proces v té „omítce“? děkuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Cementové materiály vytvrzují za vlhka a nějaký čas jim to trvá. Takže určitě vlhko je třeba. (pamatuju, že když jsme stavěli, tak se snad i namáčeli cihly) Sám zedník nejsem tak info zda a jak moc se má vlhčit snad ještě někdo přidá…

Další odpovědi
gecco

Netuším, o jakou se jedná omítkovou směs, ale píšeš o cementu – tedy jde, zřejmě, o hydrataci cementu ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hydratace_ce­mentu ).
Při ní dochází k vytváření krystalů hydrátů a jejich vzájemnému spojování (prorůstání), tím vzniká pevná hmota (beton), toto ´zrání´ trvá v malých množstvích několik týdnů (ve velkých objemech i několik desetiletí).
Pokud není ke zrání dostatek vody, krystaly hydrátů se nespojí a poté hrozí jejich vydrolování (´prášení´), hmota nebude pevná a soudržná.
___
Pokud můžeš, raději vlhčení ´přežeň´ (beton se nerozpustí), než abys omítky vysušil předčasně.
😉

Mc Merkurion

slyším to poprvé,vlhčí se beton jak správně píše gecco,zdivo a cihly,jak podotkl Dochy,omítka se vlhčí dejme tomu před štukem,to co popisuješ mě napadá jen jedno > suchá omítková směs namísto klasika vyhašené vápno,obsahuje hydrát a ten má velkou nasákavost a má tendenci při vysoušení"stří­let",ale ve směsi by měl být pořádně rozmíchán,nic jiného mě nenapadá…

cukrar

Asi jste nepochopil radu, vlhčit před omítnutím, nikoliv po omítnutí.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.