Avatar uživatele
mosoj

Proč je normální tělesná teplota člověka něco málo pod 37oC ?

Doplňuji:
Proč není 35 nebo naopak 38 oC.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: mosoj

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, jendahun, vagra, iceT, johana 56, fcoop před 4499 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Naše tělesná teplota 37 °C je výsledkem dlouhé evoluce. Fyziologové ji vždy považovali za optimální pro průběh nejdůležitějších biochemických reakcí v organismu člověka. Pokud bychom se s tělní teplotou 36,5 °C dožívali vyššího věku, pak se nabízí otázka, proč nám evoluce nedopřála tuto na první pohled výhodnější tělesnou teplotu.

Odpovědí se nabízí hned několik. Je možné, že se výhoda delšího života evolučně neprosadila proto, že prodloužení života neznamená automaticky i zplozením vyššího počtu potomků. Z ryze evolučního je prodloužení života bez vzestupu počtu vychovaných dětí zcela bezcenné. Evoluce počítá úspěch jen v potomcích, kteří předávají geny svých rodičů dalším generacím. Nelze vyloučit ani možnost, že snížená tělesná teplota s sebou přeci jen nese nějaké na první pohled nepostřehnutelné potíže. Conti se nicméně domnívá, že někteří dlouhověcí lidé vděčí za svůj metuzalémský věk vrozené nižší tělesné teplotě.

Zdroj: http://www.ce­lysvet.cz/n1642-studena-mys-zije-dele.php

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
fcoop

Buď je příčina v evoluci,jak uvádí annas,nebo je to naprogramovaný režim,jak tvrdí kreacionisté.
Nebo je vše jinak.
Vyber si.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

Tak teď už alespoň vím co mám říct mojemu chlapovi,když se mě po měření teploty zeptá,jestli je 36,5 až 36,9 normální.....:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Nevím já mám 35,2 – 35,6 °C a netrápím se tím. Jen, že je mi někdy zima.
Pro jedndu – digitál proti rtuťovému proměřuje asi o –0,2°C. Mám to od dětství a jsou s tím jen problémy, protože tomu setry nevěří. V nemocnici mi jako dítěti vynadaly že fixluji a teploměr držím špatně. 37°C u mne byla horečka.36,5 zvý­šená teplota. Potom se to usadilo a teď zas nějak to nesedí. Ale doufám, že jsou špatné teploměry a nebo málo krve v rumu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
štamgast

Protože 37°C je už teplota nemocného člověka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jendahun

Zajímavá otázka.Já mám pořád 36,8 – 37.
Venkovan – člověče ty přes zimu hibernuješ,nebo to měříš digitálním teploměrem?Já když se měřím digi teploměrem,jsem pořád podchlazený a vlastně tu už ani nejsem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek