Zachariáš608

proč hřeje horní část topení na jednom místě v domě když není zapnuté topení?

Odpovědi
Filip84

A nemáš kombinovaný zásobníkový ohřívač TUV, tj. na elektřinu, a s měděným hadem napojeným na ústřední topení, a nejlépe ještě s otevřenými topenářskými ventily od toho hada do řadu ústředního topení?

Pokud ano, tak si elektrickým tělesem vytápíš vodu v topném vodovodním řadu. Ta voda v tom zásobníkovém ohřívači má přes 50°C, taky podle nastavení – že jo, no a tak ta voda z topení cirkuluje skrz ten zásobníkový ohřívač.

Samozřejmě nevím, jak máš řešeno ústřední topení, zda samotížně, nebo skrze vodní čerpadlo, ale i v případě, že když topíš, tak jede čerpadlo, tak ta voda cirkulovat bude, arciť blbě, ale bude.

No a to by vysvětlovalo, proč je v jednom místě radiátor teplý: protože tam samotížně docirkuluje teplá voda, ohřátá zásobníkovým ohřívačem, a dál už se to ztrácí.

Nic jiného mne nenapadá.

Herjulfson

Tak to je prostě zárzrak. Nic jiného mě nenapadá.

cochee

Děje se mi přesně totéž. Mám to zhruba, jak popisuje Filip84, akorát že zásobník TUV není s kombinovaným ohřevem, ale pouze s ohřevem od plynového kotle, „malým okruhem.“ Bráním tomu tak, že zavírám kulák topné vody do „velké“ větve, tzn. do radiátorů – mimo topnou sezonu; během topné sezony je to jedno. Tím ovšem zabráním správné funkci řídicího trojcestného ventilu, který diriguje tok topné vody malý/velký okruh – to zahřátí radiátoru je způsobeno tím, že trojcestný ventil odpouští přetlak v malém okruhu, způsobený tepelnou roztažností topné vody; při onom zavřeném kuláku už je tam jako bezpečnostní prvek pouze pojistný ventil. Naštěstí nepřichází ke slovu, tlak v malém okruhu nestoupá nad max. tlak. To je jen ve zkratce, plný popis mého okruhu je pro účel této otázky zbytečný a na principu nic nemění.

Herjulfson

Filip84 – dobrá úvaha. To mě opravdu nenapadlo, ale má odpověď má jistě také své kouzlo…

Filip84

Nemá: zázrak je domněnka. 🙃

Dochy

Zázrak je jev, který nedokážeme racionálně vysvětlit.

Filip84

Dochy: Mýlíš se.

Dříve lidé věřili, že mouchy vznikají samy ze zkaženého masa a burdelu, že se nepáří, nerozmnožují atp.: „a i ona počala z Ducha Svatýho.“ Až, někdy v 17. století, napadlo bouráka vzít dva vědra a dva libry masa. Jednu libru vrazil do jednoho vědra a přikryl hustým sitem, druhou vrazil do druhýho vědra a nepřikryl ničím. A nechal tak, na Luftu, v hicu. Obojí maso bylo zkažené, ale v tom pod sitem žádný mouchy nebyly. Od té doby se , že mouchy se také páří a rodi, a že nevznikají z ničeho „zázrakem“. 🙄

Dříve lidé věřili, že když pojedou rychleji, než 80 kmph (v té době se to rovnalo jedině vlakem), tak že zemřou. Byly na to různé „theorie“, jakože se orgány rozpadnou, orgány zauzlují, nebo exploduje hlava a podobný pakoniny. Až se našel jeden geroj, frajer nevídaný, co taky nevěděl, co to je strach, sednul do parowózu a rozjel ho na cca 90 kmph. A pak zabrzdil. Od tý doby se , že samotné překročení rychlosti 80 kmph fakt jako člověka nezmorduje, a proto se jezdí i rychleji! 😆

A tak by šlo pokračovat. To, že něčemu nerozumím neznamená, že to nemá racionální vysvětlení, ale ani to neznamená, že to racionální vysvětlení má. Jinými slovy, nevíme nic, pouze se domníváme.

Proto je zázrak domněnka. Třeba jako dokonalost: neexistuje to jinde, než v lidských představách.