sesednizkola

Proč exekutor obstavuje bankovni ucet, ale penize nevezme?

Kdyz ma nekdo exekuci 50 tisic, ty na ucte ma a exekutor mu ho zablokuje, muze povinny ty prachy vybrat nejak a exekuci zaplatit nebo je povinny v haji a exekuce bude dal pokracovat a narustat a i kdyz ty penize ma, nebude ji moc zaplatit?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Peníze banka převede na základě exekučního příkazu po nabytí právní moci tohoto příkazu.
Jde o to, že banka je povinna ihned po příchodu takového příkazu peníze zablokovat. Ty jako majitel účtu nemůžeš nic. Vybrat, zrušit apod., to pro případ, že bys chtěl peníze vybrat a nedat nikomu nic.

Další odpovědi
Mapel

Ještě doplním. Pokud máš na účtu 60.000 a exekuci na 50.000, tak můžeš vybrat 10.000 bez problémů. Nemáš zablokovaný účet, ale dlužné peníze. Na základě soudního příkazu ti dlužnou čátku zablokují a po nabytí právní moci ti odejdou k exekutorovi.

Jelikož málo kdo má na účtu více peněz než dluží, tak se vžilo, že je zablokovaný účet. Po nabytí právní moci odejde co máš na účtu a pak banka čeká kolik ti na účet příjde až do dlužné částky. Pokud ti do půl roku (aspoň to tak bylo) ti na účet nepříjde zbytek dlužné částky, tak ti odejde co tam budeš mít.

Zaplacení je jednoduché. Doplň peníze na účtu do dlužné částky a je zaplaceno. Nemusíš je vybírat a posílat sólo. Je to přece zbytečné, když je banka za tebe odešle.