bolak

Proč dostala V. Chytilová kvůli filmu Sedmikrásky na 7 let od komančů zátrh a nemohla točit?

Nejlepší odpověď
johana 56

Chytilová se řadila k předním osobnostem československé nové vlny, která u nás patřila v šedesátých letech minulého století k filmově nejprogresivnějším hnutím, ač jako takové nemělo žádný oficiální ani společný plán. Tvůrce jako Miloše Formana, Pavla Juráčka nebo Jiřího Menzela a právě Chytilovou spojovala jen společná touha „netočit špatné filmy“. Společně tito mladí tvůrci vnesli do českého filmu svěží vítr, který vyprodukoval takové tituly jako Černý Petr, Sedmikrásky, oscarové Ostře sledované vlaky nebo Případ pro začínajícího kata. A to jsou samozřejmě jen některé z významných děl uvedených autorů.

Chytilová byla po svém experimentálním podobenství Ovoce stromů rajských jíme odstavena bujícím normalizačním režimem podobně jako mnoho jejích kolegů z nové vlny na druhou kolej a návrat k hranému filmu jí byl komunistickým režimem po mnoha obstrukcích povolen až v roce 1976…

http://filmser­ver.cz/clanek/7177/zem­rela-vera-chytilova/

Další odpovědi
marci1

„Dvě dívky ve filmu se nudí a začnou si užívat podle své fantazie, v níž je dovoleno vše, což může mít pro okolí zničující účinky.
V květnu 1967 vystoupil v Národním shromáždění ČSSR poslanec Jaroslav Pružinec s interpelací, v níž kritizoval filmy Sedmikrásky a O slavnosti a hostech, prohlásil o nich, že „nemají s naší republikou, socialismem a ideály komunismu nic společného“ a požádal o jejich stažení z kin. Vláda sice jeho výtku odmítla, ale oba filmy postihlo omezení v propagaci a distribuci. Skupina režisérů na to reagovala protestním dopisem, který byl veřejně čten na IV. sjezdu československých spisovatelů a který patřil mezi spouštěče výrazného opozičního hnutí v řadách kulturních pracovníků v době před začátkem pražského jara.“ 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sedmikr%C3%A1sky

Lamalam

Protože její filmy sloužily druhé straně. Dělníci, rolníci i pracující inteligence pod vedením KSČ o takové pseudoumění nestáli.