Chandler

Problémová RAM

Mám problémovou RAM, díky který jsem měl pořád modrou smrt. Tu jsem se pak pokusil vyndat a už se mi modrá obrazovka nezobrazila .. ale když nahlédnu do Biosu, tak tam mám červené výstrahy u Grafické karty, procesoru, PCIe atd. ..
Chci se jen zeptat, zda jsem problém vyřešil a nebo se mi ještě něco podělalo v HW. Od tý doby, co jsem vyndal tu RAM je klid. .. měl jsem 4 GB po dvou slotech (2GBx2GB)

Nejlepší odpověď
mosoj

Operační systémy 32 bit podporují pouze 3,5 GB paměti. Pokud chcete více musíte si pořítit operační systém 64 bit.
Doplňuji:
GangstaHelper: Jak vidíte píšou se čtyři ale spolehlivě to funguje jen na 3,5 GB.
Nebudu zpochybňovat informaci, kterou jsem dostal od člověka který celý život nedělá nic jiného než počítače, včetně oprav a konfigurací.

Další odpovědi
blesk26

mosoj: tím to ale pravděpodobně nebylo. 32bit win sice dokážou adresovat jen 4GB, ale to by neměl být důvod, proč to padalo. Také mám v notebooku 32bit Visty a 4GB RAM (z toho samozřejmě jen nějakých 3,5GB použitelných).

A konkrétně jaké červené výstrahy to píše? Nemůže se jednat o to, že máte staré a pomalé RAM a zbytek hardware požaduje vyšší takt?

GangstaHelper

A neříkal(i) jsme Vám to o těch pamětech hned na začátku? :)

Jaké to jsou červené hlášky? Já bych řekl, že to budou jen obvyklá varování, týkající se nastavení (tedy varování, že změnou těch nastavení můžete docílit poškození komponentu).

Teď se můžete pustit do diagnostiky paměti. Problém může dělat ale i slot paměti. Kontakty na modulu bych zkusil profouknout, slot taky. Zkusil bych tu, co máte vyndanou, vložit místo té současné, tak zjistíte, jestli je vadný modul. A pokud ano, tak reklamujte.

Win2000 podporuje max. 2GB paměti. Windows XP 32 max. 4GB paměti (ne 3,5). Serverové verze (32bitové!) podporují až 64GB paměti (dle edice).

WinXP 64bit systém podporuje až 128GB paměti, stejně jako nejvyšší verze Windows Vista, tedy Ultimate. U nižších 64 bitových verzí Windows Vista se postupně strop snižuje.

(tak kde lidi berete, že jen „64bitový systém“ podporuje /neomezené/ množství paměti???)

Věřím, že jako laikovi Vám to sebevětši odborník podal zhruba tak, jak nám to vykládáte teď, a nemůže to být zrovna vytýkáno. Fakt je ale takový, že fyzické adresování systému WndowsXP podporuje až do velikosti 4GB (přesněji GiB). Problém je, že toto adresování krome RAM využijí i různé další součásti systému. Proto se stane, že část paměti nebude k dispozici. To nic nemění na tom, že WindowsXP plně podporuje 4GB paměti (a osobně jsem kromě zmíněného problému, že k dispozici je 100–250MB méně, než 4GB, neměl jiné problémy, sám jsem takový systém dlouho používal a znám lidi, co ho tak používají dosud).