Princip adhézního pohonu kolejových hnacích vozidel …

Kdo mi vysvětlí princip adhézního pohonu kolejových hnacích vozidel ve vztahu s výškovým profilem tratě a její maximální přípustnou míru stoupání?

Odpovědi
KOLMIX

Když to řeknu obecně, adhezní pohon kolejových vozidel je to, že lokomotiva nebo motorový vůz jede po nakloněné trati bez použití „podpůrných prostředků“ jako je ozubnice nebo tažení lanem. Prostě když se hnací vozidlo spoléhá pouze na styk kolo-kolejnice.

Maximální přípustné stoupání při adhezním provozu ale závisí na řadě faktorů jako jsou součinitel adheze (jiný je např. při suchém teplém počasí a čistých kolejnicích nebo naopak při dešti a kašičce z rozježděného listí a trávy na kolejích), na hmotnosti a počtu náprav vozidla, na točivém momentu kol atd.