Avatar uživatele
Bronzový

Přeúčtovat poštovné i s DPH?

Odeslal jsem zboží obyčejným balíkem (ne obchodním), který není zpoplatněn DPH, tak jsem částku za poštovné pouze přeúčtoval s 0% DPH. Odběratel ale tvrdí, že faktura je špatně, protože prý musím uvést u poštovného 20%. Jak se to tedy má? Nemůžu si přeci do přeúčtování vymyslet DPH, které jsem neplatil. Díky za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pro tyto účely je úplně fuk, zda jste zboží nakoupil s daní nebo bez daně, zda přeúčtováváte plnou cenu, ke které si něco přirazíte nebo nepřirazíte...

Podstatné je, zda Vy jste plátce DPH.

Pokud ano, tak bez ohledu na to, od koho a s jakou sazbou jste zboží pořídil, musíte uplatnit daň na výstupu.

Pokud plátce nejste, tak žádnou daň účtovat samozřejmě nebudete, a nikoli proto, že jste nakoupil s nulovou sazbou, ale protože nejste plátce.
Doplňuji:
To Jambalaya_1 :
Dříve skutečně BYLY běžné oba typy přefakturace, tedy s DPH i bez. Zejména zásilkové obchody takto postupovaly. Ale dnes tuším, že už přes rok existuje ministerský výklad, který plátcům neumožňuje přefakturovávat ´poštovní´ služby s nulovou sazbou, pokud nejsou držitely poštovní licence (§ 52 zák. o DPH)

To Jambalaya_2 :
mrkněte do diskuze

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/dph/cast1h2d 8.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

To jsou tedy věci, co se člověk nedozví?

Poštovné je služba osvobozená od DPH dle zákona, provozuje-li ji držitel provozní licence.

Tedy, pokud pouze přefakturováváte částku za poštovné ve stejné výši, může být tato částka bez DPH.

Běžné jsou oba typy přefakturace, tedy s DPH i bez. V každém případě ale, odběrateli to může být úplně šumák. Odpovědnost za vydanou fakturu nesete vy.

I tak Vám však jako plátci doporučuji, abyste v těchto případech používal variantu s DPH. Z hlediska správnosti je to jedno, avšak pokud "uskutečňujete plnění osvobozená od DPH, jste povinen kráti DPH na vstupu a vést k tomu patřičnou evidenci". Dále se vám tato osvobozená částka za poštovné objeví samostatně na žádku přiznání k DPH a budete muset počítat koeficient.

To Standa:

Nevím, jestli mám říci, zda čtete hodně nebo málo. Přefakturaci poštovného lze provést stejně jako dříve na základě §10 odst. 11 ZDPH.
Tedy stále jsou možné oba postupy. Většina firem a obchodů to ovšem nedělá jednak z důvodu zbytečněho zesložitění evidence DPH a dále proto, že nemusí být částka poštovného vždy známa předem.
V uváděném případě však se jedná o zcela konkrétní částku uhrazenou za třetí osobu bez jejího navýšení. Zcela jednoznačně lze přefakturovat bez DPH!!!!
Doplňuji:
To Standa: Další příspěvek do diskuse na téma poštovné :-))


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud jste plátce DPH a prodáváte vy ,je třeba k tomu přidat DPH navíc. Pokud nejste, je to v pořádku. DPH které naúčtujete potom odvedete eráru.


Avatar uživatele
Registrovaný

to Drap: nemáte pravdu, ne všechny služby pošty jsou zdaněny DPH.
Tato věc se týká i mne. Ať už je to tak jako tak, souhlasím s názorem, že odběrateli je to šumák. Dále jsem toho názoru, že pokud je nutno DPH u přeúčtování obyčejnýho balíku připočítávat, jde o právní paskvil, neboť DPH značí "daň z přidaný hodnoty" a rozhodně přefakturací služby někoho jinýho, navíc osvobozený od týhle neurvalý daně žádná přidaná hodnota ke zdanění nevzniká.

to Mikiska:
máte pravdu, odběratel je a bude odpovědný za plnění DPH. zapomněl jsem na další z legislativních paskvilů, kdy neodvedený dépéháčko prodejce bude rozúčtováno každýmu zjištěnýmu nakupujícímu. těšme se


Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý den všem, jen pro upřesnění od 1.4.2011 přebírá odpovědnost za správnost daňových dokladů právě odběratel, tudíž mu to nemůže být jedno.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Jambalaya

A ještě si dovolím polemizovat o dalších sděleních. To, že je odběratel ručitelem za odvod DPH dodavatelem není tak, jak to zprvu vypadá. Jednak se to týká zejména některých oborů dle výkladů např. stavebnictví apod. a navíc se týká případu, kdy odběratel věděl či mohl vědět, že DPH nebude odvedeno. Např. velká dodávka stavebních prací od ukrajinské firmy, která ho samozřejmě neodvede. Pro tento případ je opravdu odběratel ručitelem, avšak důkazní břemeno leží na FÚ, nikoli na daňovém subjektu :-)).

Poštovné by vám asi nedokázali :-))), ale děkujeme za příspěvek do diskuze :-))

Avatar uživatele
Zlatý

standa

"Přefakturaci poštovného lze provést stejně jako dříve na základě §10 odst. 11 ZDPH."

S: já samozřejmě ustanovení § 36/11 znám, nikoli však § 10 :-) , ale na rozdíl od vás
postupuji podle výkladu, který je například zmíněn v níže uvedeném odkazu, kde hlavy pomazané zmiňují ve svém výkladu i tuto podmínku:
- přijatá a uhrazená částka není pro plátce výnosem (příjmem) ani nákladem (výdajem) za uskutečněná plnění a plátce o nich účtuje jako o zúčtovacích vztazích (nebo je eviduje jako průběžné položky)

http://www.accontes.cz/…

p.s. a zkuste to, a napište zda čtu hodně nebo málo :-)

Avatar uživatele
Bronzový

Jambalaya

No já bych tedy Stando řekla, že čtete málo, když se na to ptáte :-)), protože kdybyste dočetl hlavy pomazané až dolů, možná byste změnil názor :-)).

Jinak ještě k té citaci, tato se týká přefakturace, mám totiž dojem, že ze zákona zmizelo písmeno o přefakturaci tepla, vody atd., ale nechce se mi hledat původní §. Ano, máte pravdu, např. při vyúčtování elektřiny se využívá závazkových vztahů a sice přijatá faktura se účtuje odběratel proti dodavateli, tím se vyhneme nákladům i výnosům a tedy ovlivnění základu daně.

Účtovat tímto způsobem poštovné je hovadina, i když může být.

A ještě jednu věc, to, že se využívají zúčtovací vztahy, tedy dodavatel proti odběrateli, neznamená, že se neúčtuje o DPH na vstupu či výstupu. To nemá s náklady a výnosy pranic společného.

Máte pravdu, omlouvám se za chybné uvedení paragrafu, není to 10, ale samozřejmě §36 ZDPH.

Avatar uživatele
Registrovaný

petrdv

Standa a Jambalaya se pěkně rozbrejkovali, tedy tím chci říct, že se nejspíš v zákonech vyznají. Proto prosím o odpověď.cz na moji poznámku výše: vzniká přidaná hodnota při přeúčtování poštovnýho?

Avatar uživatele
Bronzový

Jambalaya

To Petrdy:

V odkazu, který správně našel Standa, máte dole odstaveček přímo k tématu poštovní služby:
http://www.accontes.cz/…

I já nadále trvám na tom, že nemusí být poštovní služby zahrnuty do základu DPH v případě přefakturace, za předpokladu, že nedojde k jejich navýšení, viz předchozí komentáře.

K jakému závěru došel Standa nevím :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 689
Zlatý mosoj 416
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.