Human

Prečo majú nadzvukové lietadlá (TU-144 a pod.) také zvláštne krídla?

Zdar, prečo majú tie nadzvukové lietadlá aj stiháčky také zvláštne krídla? Také zaoblené.
Dik

Odpovědi
M7ke06

Kvůli aerodynamice :D

arygnoc

u nadzvukových lietadiel sa mení geometria krídla podľa dvoch základných parametrov (je ich viac, ale tie dva sú najpodstatnejšíe):

  • výška letu
  • rýchlosť letu.

Pod geometriou krídla sa nerozumie iba sklon krídla k trupu lietadla, ale i profil krídla.
Pretože s vyššou rýchlosťou letu sa zvyšujú i nároky na pevnosť krídla (aby sa proste neutrhlo), je nutné postupne (ale i skokovo napr. pri prekročení rýchlosti zvuku, kedy nastáva tzv. aerodynamický tresk – pozor, v každej výške je rýchlosť zvuku iná!) meniť jeho zaťaženie.