gecco

Potřebuji novou pračku? Ano… Poradíte mi typ?

Aby to mělo – krátký program ale i vyvářku, nějaký ´jemný´ program pro funkční pádlo, 1200 otáček (nebo víc, ale omezitelné třeba na 600), tichá, přední plnění, klidně 60 hloubka i šířka…
Zatím jsem si vybral
AEG Lavamat L 76479 WFLC
AEG Lavamat 64740 VFL

  • ale máte-li jiný tip, dejte mi vědět, nejsu fixovaný ani na AEG (klidně Miele nebo Beko – na značce mi opravdu nesejde…).

😉
_____________­________________________­________
OK – máte někdo zkušenost s některým ze zmíněných typů (nebo jiným od AEG)?
😉
Anebo výbornou zkušenost s libovolnou pračkou splňující uvedené požadavky?
😉

Nejlepší odpověď
mosoj

Shodou okolností jsem na konci roku kupoval Beko. Jsme dva, takže „pouze na 5 kg“. Původní (ARDO) jsme měli 20 let a běhala stále bez opravy. Bohužel tlumiče již byly vydřené ( jsou pouze třecí) a vana ráda mlátila o boky. Takže nová BEKO, cena 5400 Kč. Byl jsem zvědavý, co se za těch 20 let vylepšilo. Jediné co je opravdu doladěné do maxima, je algoritmus praní jednotlivých programů, vzhledem k současným pracím práškům, energetické úspoře, úspoře vody v poměru ke kvalitě vyprání. Pračky perou velmi účinně.
Ostatní je stejné + nějaké prkotiny, které umožňuje elektronický programátor pračky a již zmíněný invertorový motor ( odložený start, či plnění pračky vodou podle savosti prádla nebo plynulý náběh otáček).
Motory jsou nyní invertorové ( možnost plynulé změny otáček), čili zákonitě hlučnější než byly staré! Je tam navíc to pískání, typické pro invertorové motory.

V podstatě je jedno jakou značku koupíš.
Kupuj zásadně s displejem aby byl přehled o průběhu zadaného programu.
Všechno ostatní je podobné u všech praček.
Honba za otáčkami odstřeďování je bezpředmětná. Jednak otáčky nad 1000 Tr
škodí téměř každému prádlu a jednak i když má pračka 1200 Tr dovolí je pouze při určitém programu, který třeba ani nevyužiješ. Zvolený program si nastaví otáčky odstřeďování sám a nedovolí ti je ručně zvýšit, pouze snížit. Pokud si myslíš, že máš málo odstředěno je lepší zapnout pouze odstřeďování ještě jednou jako zvláštní program, tam jdou dokonce ty otáčky zvýšit na maximum. O tomto se téměř vůbec nepíše. Ta snížená životnost bohužel platí pro všechny pračky a pro všechno zboží „dlouhodobé“ spotřeby.

Nicméně, Ardo vydržela 20 let ale stála 16 000 Kč, což bylo tehdy hodně peněz.
Takže když si pořídím za tu dobu dvě podobné ještě ušetřím.

Ano každý tvrdí něco jiného, já se snažím vycházet ze získaných poznatků.

Další odpovědi
Dochy

Řekl bych, že Tvé požadavky splňuje téměř každá. Tak doporučuji skouknout jestli náhodou nějaká značka nemá akci s prodlouženou zárukou…

Whirlpool – ložisko v háji po 25 měsících od koupě, neopravitelné (plasty)
BEKO 5 let záruka – po cca 25 měsících vyhořelo topné těleso (přestože dle letáčku má být extra odolné proti usazeninám) – bezplatně vyměněno s doporučením na občasné čištění octem.

dubraro

Miele je jiná třída než ty ostatní. Cenová i kvalitativní.

Kepler

Asi ti každý poradí něco jiného, protože záleží jen na osobních zkušenostech. Já jsem před rokem pořídil Indesit jen se základními 15ti programy a stejně využívám jenom asi tak 4. Nějaké extrémní otáčky nejsou důležité, jestli 1000, nebo 1200, rozdíl je nepatrný. Bohužel všechny značky se předhánějí v úsporností ve spotřebě vody, což je docela neštěstí, protože po skončení pracího programu musím ještě zadat nové máchání a odstřeďování. Ale možná některé pračky obsahují i programy na důkladnější máchání, na to bych se zaměřil.

zjentek

Moc toho nepotřebuješ, taková pračka by dnes neměla být problém na trhu.
Kdysi proběhly mezi některými firmami s „bílým elektro“ nějaký fůze a od tý doby značky AEG a Zanussi vlastní (či spadají pod) Electrolux. Proslýchá se, že Elektrolux si tvoří prestiž tím, že má ve výrobcích kvalitnější materiály, než ty další zmiňovaný značky. V praxi se to poznává třeba tak, že když v elektrokrámu zaklepeš pračce na plech, E-lux zní jinak, než ty ostatní dvě. Lze tak poznat solidnější plech. Je fakt, že ten Elux pak ve stejný výbavě bude tak o tisíc kč (možná spíš dva) dražší, nežli to AEG, ale zase máš jistotu, že plech je lpech, guma je guma, měď je mědí a silon silonem ;). Jinak kurvítka jsou tam úplně stejné kvality, tam rozdíl není.
Vím, že to není k otázce, ale to tak na okraj, kdybys o tom náhodou neslyšel ;)

gecco

Sorry…
mosoj – jakkoli se nemáme ´rádi´ (já jím, jestliže se nejedná o jeho odbornost, pohrdám – a on na mne sejří, předpokládám), odpověděl nejlépe…

gecco

Dubraro – no, právěže mám dojem, že kvalita Miele se už od ´dobrého průměru´ moc neliší (cena ještě trochu jo 😉, buďto se Miele zhoršilo a nebo bylo ´dostiženo´.
Každopádně cenu až tak moc neřeším, spíše bych rád, abych nemusel takový výběr řešit za dva-tři roky znovu…
😉

dubraro

Je to možné, že už jen těží z dobrého jména. Já jsem si kdysi koupil pračku Miele 8 let starou repasovanou (hmm… nový řemen) a ještě dalších 12 let sloužila a do šrotu šla protože „už se paní nelíbila“. Nová a ne úplně levná pračka Bosch byla opravována již po roce provozu.

gecco

Já používám Boschku cca 16 let mladou, s jednou výjimkou bezproblémově fungující celou dobu…
Nedávno jsem ´potkal´ Beko – ´obyčejnou´, ale v téměř průmyslovém režimu (5–10 praček denně – sdílená pračka) a funguje bez problému cca 2 roky (při ´přepočtu´ na potřeby běžné domácnosti odhaduju tak 15 let).
___
A – jak jsem psal – nepotřebuju ´značku´ ani nějaké složitosti, ale spíše spolehlivost…
😉

dubraro

Hele tos mne navedl – zeptám se kamarádky, co pracuje v bordelu, jakou mají pračku. Ta jede taky prakticky nonstop – co návštěvník, to prostěradlo a dva ručníky.

gecco

😉
To, co jsem já potkal, nebyl „bordel“ – ale fungovalo to podobně…
😉

dubraro

Tak mají Bosch. Předtím koupili AEG, která do týdne chcípla a jinou neměli, tak vrácení peněz a pořízení Bosch, ta jede asi tři roky denně několik cyklů.

gecco

Keplere – body jako obvykle – po půlnoci…
:-O
___
No 1000 nebo 1600 je docela rozdíl, merino po 1600 i můžu rovnou oblíct…
😉
Ale máš pravdu – ´úspora´ vody jde úplně proti smyslu – leckdy musím zadat máchání navíc…
___
BTW – otázka není ´moje´ – mám Boschku starou asi 16 let a kromě výměny topného tělesa funguje celou dobu bezvadně…
😉
Takže ani – já – nemusím máchat ´navíc´, tehdy ještě pračky fungovaly tak, jak si člověk představoval…
😉

mosoj

Gecco, omyl. Účinnost máchání není o cachtání prádla ve vodě!!
Je to o dostatečném nasátí prádla vodou a jeho odstředění. Proto současné pračky máchají a odstřeďují ( myšleno ve fázi máchání) nejméně 4× a teprve potom odstřeďují.
Ta voda co ve vaně cachtá je tam zbytečně navíc.
To by se to samé muselo dělat i ve fázi praní. Tam je také od pohledu „málo vody“. Moderní prášky ale účinkují v textilu. Proto pračka zastavuje a zdánlivě nic nedělá!!!!, ona ale v tuto chvíli pere s největším účinkem.Ty co jsou ve vodě jsou tam zase navíc.

briketka10

U mě je to taky tak došly palečky.

Kepler

Jo, 1600 proti 1000 už rozdíl je, já jsem ale srovnával 1200 ot. Jinak pokud peníze nehrají u tebe velkou roli, pak bych radši volil zavedenou a věhlasnou značku – třeba i tu AEG, či Bosch. Hlavně kvůli spolehlivosti a životnosti. Já jsem si pro jistotu u té levné Indesit připlatil prodlouženou záruku. Když odejde třeba programátor, hned je to 3500 Kč a víc. Mám dojem, že právě do programátorů se instalují kurvítka.

gecco

😉
Jasně – však já to s těmi otáčkami ´trochu´ přehnal, úmyslně – že to může být podstatné při rozhodování (při jinak stejných modelech dám přednost vyšším otáčkám – třeba ´na úkor´ 758 programů… 😉.
A taky su spíše pro životnost a spolehlivost – psal jsem, že používám stařičkou Boschku (to topné těleso jsem si vyměnil sám), spolehlivou a dostačující…
😉