elektrikář

Potřebuji návod na výrobu substrátu pro žampiony a hlívu ústřičnou na slámně.

Doplňuji:
Koupil jsem si balíky se substrátem ale nevyčetl jsem nikde jak se to má zalévat, a mám možnost získat nějaký kon. hnůj od souseda.Tj. od jeho koně. Chtěl bych to jen zkusit, jak se to fermentuje, Pochopitelně velko pěstírnu mít nechci jen tak pro radost.

Nejlepší odpověď
beer

S žampiony je to složitější, vím, že kamarád to zkoušel ve větším – sháněl hnůj, na dvoře to míchal se slepičí podestýlkou a nevím s čím ještě, smrděloto, zapařovalo se, a několik týdnů to pořád přehazoval, děs.
Hlívu jsem dělal během zimy dokonce ve sklepě paneláku – kvalitní sláma nařezaná na cca 5cm kousky se dá do pevného igelitového pytle (třeba od hnojiva), přelije vroucí vodou, pytel se zaváže a nechá do druhého dne stát. Potom se dole uřízne rožek aby voda vytekla. Zakoupenou kulturou hlívy se sláma prosype, pytel znovu zaváže a čeká se na tvorbu plodnic uvnitř. V několika místech s největšími plodnicemi se cca po 3týdnech pytel prořízne, noo a houby rostou ven. Plodí zhruba ve třech vlnách, kontroluje se vlhkost a vlhčí (dovnitř pytle). Jinak koupit se dají už hotové pytle se substrátem a naočkovanou kulturou nejen hlívy, je to jednodušší.
Na zahradě se dá hlíva pěstovat na špalcích listnáčů zaražených do země, do vyvrtaných otvorů se vloží zakoupená kultura a prý to může růst i několik let. Podrobnější návod bývá většinou na sáčcích s kulturou.
Žampiony:
http://www.hou­bar.cz/default­.aspx?show=1&tex­t=15

Další odpovědi
fablen

v paneláku v bytě jsem kdysi také měla substrát se žampiony a dost se jim dařilo, chtělo to hodně zalévat a teplo

Držím palce ať se pěstování daří.

mosoj

Mů dřívější spolupracovník založil v devadesátých letech pěstírnu žampionů. Tady se podívejte na průmyslovou pěstírnu.

Ten správný postup na výrobu substrátu a očkování substrátu spórami vám ale nikdo nedá. Načež dodržování klimatických podmínek v pěstírně.

Zdroj: http://www.aga­ricus.cz/foto­.php