mates1

Porušuji autorská práva, když použiji tuhle klasickou hudbu?

Porušuji autorská práva když použiji (ve videu, nebo někde jinde) tuhle hudbu: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=DUmq1cpcglQ ?
Někde jsem četl, že autorská práva neplatí pokud je autor 70 let po smrti, ale nevím kde.

Nejlepší odpověď
Drap

Můžeš použít, ale musíš to přehrát sám. I ten kdo tu muziku hraje má svá autorská práva.

Další odpovědi
Kepler

Ano, těch 70 let v našem autorském právu platí a je to součástí našeho zákonodárství. Pokud tato skladba vznikla dříve než 5 let před jeho smrtí (1953), pak ji můžeš šířit i masově.

ivzez

Klasickou hudbu (zde Prokofjeva) použít lze, ale pozor
na iterpretaci → musel byste si skladbu nahrát sám nebo
nechat nahrát někým, kdo by Vám dal svolení k použití.

mates1

Počítá se, kdybych použil počítačový program (Třeba nějaký freeware) který by to zahrál?

Kepler

Je jedno, jakým způsobem bys to šířil. Neustále se vedou soudní spory, třeba i o použití podobného úseku skladby, melodického tématu atd…

mates1

Asi to vyřeším nějakou free hudbou. :)

Kepler

Ale jestli se ti ta fantastická skladba tak líbí, tak si vygůgluj, kdy byla poprvé uvedena. To by snad neměl být problém.