Radeca

Platí se darovací daň v případě vyrovnání manželů po rozvodu? Jak napsat smlouvu o darování při vkladu do katastru?

Dobrý den, s manželem jsme se rozvedli a máme stále napůl RD. Při rozvodu jsme se dohodli, že až mu splatím určitý obnos, bude můj a jemu zůstane jiný. Tím pádem by se neměla platit darovací daň, když jde o vyrovnání manželů? Ale jak napsat smlouvu o darování při vkladu do katastru?? Děkuji

Odpovědi
mosoj

???? Takže nic na půl nemáte! Dům je manžela.

Edison

Proč darování? Co je to za nesmysl? Dohoda o vyrovnání není darováním.

Hlada

Darovací daň platit nebudete.

  1. Nejde o darování.
  2. Darovací daň je od r. 2014 zrušená.

Herjulfson

Nebude se jednat o darování to byste musel nabýt tu půlku domu zcela bezúplatně – bez jakéhokoliv protiplnění. Vy se budette vypořádávat, čili smlouva o vypořádání případně smlouva kupní na jeho podíl (nevím jak to přesně máte, ani jak dlouho jste rozvedeni – to může mít vliv na zápis vlastnictví v SJM, protože po třech letech od rozvodu už je ze SJM podílové spoluvlastnictví – každý typ vlastnictví se chová trochu jinak). Z pohledu zákona budte tedy kupovat – vypořádávat. Z pohledu daní se Vás bude týkat daň z nabytí nemovitých věcí. Utéct z toho nemůžete, jedině snad, že byste i nadále vedli společnou domácnost a on Vám svůj podíl daroval, ale to by nesměla být nemovitost zapsána v SJM, ale v podílu…
A jen doplňuji, že zákon upravující daň darovací je sice zrušen, ale stále platí, že pokud dostanete něco darem můžete z toho platit daň. Problematika se přesunula do zákona o dani z příjmu. Jmenuje se to tuším bezúplatné plnění a osvobození od této daně najdete tuším v § 10 možná odst. 3, ale to už opravdu střílím. Ve své podstatě se darovací daň jen přesunula ze samostané daně pod daň z příjmu a zatímco z běžných darů (v běžné výši) se dříve platilo 7 procent dnes je to procent 15 bez ohledu na výši daru. Naopak u darů ve vysoké hodněte mohla daň činit až 42 procent (pokud si to tedy pamatuji správně). Běžným obdarovaným se tedy daň zvýšila a těm co dostávají nekřesaťanské dary se naopak výrazně snížila. Takové dary však nebývají vždy skutečným darem, ale spíše úplatkem nebo něčím podobný … vždyť víte. Proto je otázkou proč se pro vysoké dary daň snížila, komu to prospělo…