Rico

Pomůže někdo odpovědět na tyto otázky?

Dobrý večer potřeboval bych odpovědi na tyto dotazy a prosím o přesnou a srozumitelnou odpověď na kažkou otázku a pokud možno i s odkazem odkud jste čerpali s pozdravem Patrik
1, zákonné právo na dovolenou
2, jaká je délka výpovědní lhůty
3, jak dlouho trvá mateřská dovolená
4, kdy zaměstnavatel musí dát zaměstanci výpověď
5, jaká je v současnosti minimální mzda

Nejlepší odpověď
fablen

1. Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.

  • zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

2. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce (týká se prac.poměru na dobu neurčitou).
Pokud je pracovní smlouva sjednána na dobu určitou, pak končí uvedeným dnem. Stejně tak pokud je pracovní poměr rozvázán DOHODOU k určitému dni, končí k tomuto dni (dohoda zaměstnance se zaměstnavatelem)

3. Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni po dobu 28, výjimečně po dobu 37 týdnů, pokud porodila zároveň dvě nebo více dětí. Zaměstnankyně nastupuje zpravidla tuto mateřskou dovolenou od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. V některých zvláštních případech zákon stanoví kratší dobu mateřské dovolené. Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6-ti týdnů ode dne porodu.

Rodičovská dovolená (§196 ZP) přísluší ženě na její žádost po skončení mateřské dovolené do tří let věku dítěte. Otci dítěte přísluší – na žádost – od narození dítěte rovněž do tří let jeho věku, přičemž mateřskou a rodičovskou dovolenou mohou oba rodiče čerpat současně. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou.

4. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

  1. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  2. přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  3. stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
  4. nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
  5. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
  6. nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
  7. jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

5. Minimální mzda pro práce v 1. skupině prací: 48,10 Kč/h nebo Kč 8.000,– pokud je zaměstnanec odměňován měsíční mzdou (částka je v „hrubém“). Práce zaměstnance musí být zařazena do správné skupiny prací. Výše min. mzdy se vztahuje pouze na některé základní druhy prací, ostatní zaměstnanci musí být odměňováni ZARUČENOU mzdou pro danou skupinu prací.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/

Další odpovědi
led

1 -
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast9h2.aspx
2, 4 -
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx
3 -
http://www.kur­zy.cz/dane-danova-priznani/materska-dovolena.htm
5 -
http://www.na­sepenize.cz/mi­nimalni-mzda-8211