Complex

Pomocí slunečního kamene lze najít polohu slunce, i když je pod mrakem či zataženo?

nikoliv slunečný, ale sluneční káme.

Nejlepší odpověď
annas

"Dvojlomný kalcit – Sluneční kámen Vikingů

Asi nejznámějším dvojlomným kalcitem je „islandský vápenec“. Tento kalcit je také známý jako sluneční nebo magický kámen Vikingů (sólarsteinn). Podle nových studií to byl právě dvojlomný kalcit, který pomáhal Vikingům v jejich plavbách přes oceán.

Dokázali totiž díky krystalu kalcitu určit polohu slunce, a to i když bylo schované za mraky nebo obzorem.

Navigace podle „slunečních kamenů“ se potýkala s jedním velkým problémem. A tou bylo neustále se kolíbající dno lodi. Na ní bylo zaměření velmi nesnadné. Další komplikací – tentokrát ryze soudobou – je skutečnost, že archeologové zatím nenašli nic, co by mohli s klidným svědomím považovat za vikingský sluneční kámen. Ale na druhé straně po něm zatím ani nijak zvlášť nepátrali. A tak je možné, že se v dohledné době tyto středověké navigační pomůcky v místech ztroskotání vikingských lodí nebo v bývalých vikingských osadách najdou." atd.

http://vtm.e15­.cz/vikingum-ukazoval-cestu-slunecni-kamen

Další odpovědi
Dochy

Bacha, obávám se že pojem může mít různé významy. Jako sluneční kámen je označováno několik různých minerálů. To co Tě zajímá by měl být Islandský křišťál:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Is­landsk%C3%BD_k%­C5%99i%C5%A1%C5%A5%C3%A1l

aliendrone

Tady byl někdo špatný pionýr nebo skaut, že? ;) Nejde o to, že neznám žádný „slunečný kámen“ (který by ukazoval polohu Slunce), ale o to, že ti k tomu kde je Slunce stačí budˇ mobilní aplikace nebo třeba obyčejné hodinky (pokud víš, kde je jih) stačí rozdělit úhel, který na hodinkách svírá hodinová ručička s dvanáctkou na polovinu [najít osu úhlu] a tu namířit na jih. Hodinová ručička ti ukáže, kde je Slunce [azimut, nikoliv výšku nad obzorem). Prostě opačný postup, jak se určuje jih pomocí Slunce a hodinek. ;) :D :D

Kepler

Já znám sluneční kámen jen jako polodrahokam, nebo aztécký kamenný monolit. Ani jedno se k určení polohy slunce použít nedá.

Brblal

Polohu slunce a měsíce lze najít na:

Zdroj: http://kalendar­.beda.cz/

aliendrone

Dochy – teď jsi mne dostal! Celkem rád bych to prověřil. :)

Dochy

Taky jsem začal hledat kde se to dá koupit 😉