pizlicka

pokud umru,a mam duchodove pojisteni,co se s nim stane??

propadne státu,nebo pujde dodedickeho rizeni?a jak zajistit,aby v pripade me smrti,bylo vyplaceno tomu,komu chci ja?ptam se,protoze nevim,zda se i toto dedi,nebo to propada státu.
Doplňuji:
jedna se o penzijni pripojisteni.

Nejlepší odpověď
anonym

Smrtí účastníka penzijního připojištění jeho účast v penzijním připojištění v podstatě zaniká s tím, že existují dvě výjimky.

První z nich je tzv. pozůstalostní penze z jejíž podstaty plyne, že její vznik je vázán na úmrtí účastníka penzijního připojištění. Druhou výjimkou je již výše zmíněný případ, kdy účastník penzijního připojištění přímo ve smlouvě o penzijním připojištění určí osobu, které vznikne nárok na odbytné. V případě těchto výjimek platí, že nárok oprávněného vzniká okamžikem smrti účastníka přímo ze zákona a tedy i mimo dědické řízení.

V ostatních případech jsou nároky z penzijního připojištění předmětem dědického řízení. Zákon o penzijním připojištění v § 25 stanoví, že zemřel-li účastník, kterému byla vyplácena penze, a nevznikl-li nárok na odbytné podle § 23 odst. 1 písm. b) nebo pozůstalostní penzi, stává se částka vypočtená podle § 23 odst. 2 (odbytné) předmětem dědictví, pokud jsou dědici. Z uvedeného plyne, že v případě odbytného nepřichází do úvahy tzv. odůmrť.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/jak-se-dedi-penzijni-pripojisteni-28027.html

Další odpovědi
greek

Jak napsal I564…

A co tě trápí něco takového, když už tu nebudeš?
Na to kašli 🙂