Avatar uživatele
Bronzový

Pokud nastane mozkova smrt, muzou lekari jednat bez souhlasu rodiny?

pokud nastane mozkova smrt blízkého člověka,muzou lekari bez souhlasu rodiny,tomuto cloveku odebrat organy pro transplantaci druhého člověka?? priklad-pokud ja,jako rodinny člen,bych nesouhlasila,mohou mě lekaři obejit,a odebrat organy mému blízkému i přes muj jasny nesouhlas??děkuji.

pokud nastane mozkova smrt,muzou lekari bez souhlasu rodiny jednat?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

v čr sa predpokladá autmatický súhlas s darovaním orgánov po smrti - tomu nemôže zabrániť ani rodina.

jediná možnosť je počas života prihlásiť s do "Národního registru osob nesouhlasících s posmrtných odběrem tkání a orgánů" zriadeného ministerstvom zdravotníctva čr, alebo vyslovením nesúhlasom pred lekárom v zdravotníckom zariadení.

takže sa automaticky počíta so súhlasom darovania orgánov po smrti.

odkazy: http://www.ferovanemocnice.cz/…

;-)

http://www.ferovanemocnice.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

jak říká kolega - předchozí souhlas zemřelého nebo souhlas osoby blízké, což ale nemusí být vždy rodina. Blízkou osobou je podle NOZ - cituji i když je to trochu kostrbatá právnická řeč
Osoba blízká je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství (dále jen „partner“); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.
bez souhlasu nelze, ovšem - protože má tohle ustanovení širší záběr, může se stát, že např. družka souhlas nedá, ale švagrová ano. Pak by měl sice rozhodnout soud, ale bude nemocnice čekat?
Právě tohle ustanovení je novému OZ vytýkáno.

Zdroj: § 22 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník


Avatar uživatele
Bronzový

On sám by měl mít před smrtí podepsáno, že chce darovat orgány.
Bez souhlasu rodiny je odebrat nemůžou, pokud to podepsáno nemá on sám.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jak říká arygnoc, u nás platí tzv. automatický souhlas. Pokud nesouhlasí s odběrem, musí to uvést u lékaře, např. v kartě pacienta.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.