Wektor

Pokud kupuji auto, musím ihned platit povinné ručení, nebo lze nějak použít to stávající?

Dobrý den, chtěl bych koupit auto u kterého má majitel zaplacené povinné ručení ještě na několik měsíců. Lze nějak zařídit, aby platilo stále jeho pojištění když přepíši auto na sebe? Myslím nějaké přepsání majitele u pojistné smlouvy nebo něco jednodužšího. Nevím jak to funguje, jsem v tom nováček.
Velice děkuji za odpovědi

Edit: Děkuji za odpovědi, toto ale vím. Myslím nějakým způsobem „odložit to zaplacení“. Fungovalo by to třeba pokud bych vůz nepřepsal a původní majitel nezrušil pojistnou smlouvu, tak by platila ta jeho. Pokus ale vozidlo přepíši, jeho pojistná smlouva již ale platit nebude, protože je změna majitele? Tak jestli nejde ve smlouvě přepsat majitel či pojistitel aby ta smouva nadále platila na ten vůz dokud její zaplacená lhůta nevyprší?

Nejlepší odpověď
Alesh

Teoreticky ho klidně může platit on dál, ale proč by to dělal?! Pokud není úplný osel, tak bude řešit 1) aby bylo auto přepsáno a 2) na základě toho, že už není majitelem, co nejdříve zrušit pojistku. Ale jestli se s ním dohodneš na tom, že ty budeš majitel a on pojistitel vozidla, pak to jistě možné je.

Další odpovědi
elkon

Povinné ručení se vztahuje k vozidlu a majiteli. Bez povinného ručení nelze legálně jezdit. Původní majitel ho musí zrušit, nový majitel uzavřít nové.

Hlada

Není to možné. O jakémkoli obcházení neuvažuj. Nabourat můžeš hned při první jídzdě. Jestli nemáš ani na pojištění, tak auto nekupuj nebo si ho nech přivést majitelem a značky hned dej do depozitu.

Dochy

To bys s ním musel být domluvený a on by Tě musel hlásit pojišťovně. Myslím, že by to mohlo fungovat – on by zůstal jako plátce pojistného. Záleží na konkrétních podmínkách pojišťovny. Ale: Je to zbytečně složité a nepraktické. Ty si zařiď pojištění ode dne koupě. Pojistka může být platná hned ode dne zřízení a zřídit ji můžeš i telefonicky nebo na webu. Že ti ještě nedošly papíry není až takový problém a „zelenou“ kartu Ti mohou poslal mejlem. Stávající majitel standardně pojistku ruší ke dni prodeje. Nevidím důvod proč by Tě měl nechat jezdit na svou. Přepis podle zákona musíš udělat snad do 8 dní a (pokud to tak stále platí) při přepisu musíš mít platnou pojistku.

Jediný důvod co mně napadá kvůli těmhle ofukům je, že je to v rodině a chceš ušetřit pojistné protože máš sám na pojistce malusy. Za mně jako prodávajícího další důvod to nedělat.

mosoj

Vykašli se na auto jestliže nejsi schopen platit zákonné pojištění. Jinak jak píše Alesh. Můžeš být majitelem vozidla a pojistitel někdo jiný. Běžně se to dělá v případě že majitel vozidla je mlaďoch a nemá vyježděný bonus. V takovém případě jsou rozdíly mezi výší pojistného dosti markantní. Nicméně nemyslím si že to je spravedlivé!!

tvaruzekcz

Pokud nahlédneme do zákona (Zákon č. 168/1999 Sb.), povinné ručení je třeba mít vždy, když jsme majitelé vozu, který je vedený v registru vozidel. I když auto nebo jiné vozidlo zdědíte, přechází na vás podle zákona i povinnost platit povinné ručení.

cukrar

Vozidlo musí být pojištěné.
Pojistku múže uzavřít ve prospěch uvedeného vozidla kdokoliv. třeba já můžu uzavřít pojištění za 30 cizích vozidel.
Důležité je, aby prodejce nezrušil pojistné. Což kupec nijak neovlivní.

elkon

Nepřevést auto není nic chytrého. To může přinést velké problémy, jak se často dočítáme zde i na jiných fórech.