zjentek

Pokud je útočník na veřejnosti pod palbou bezpečnostních složek, má nestranný občan právo zasáhnout a zlikvidovat ho?

Například pokud má nějakou dobrou pozici někde ze zálohy a složkám se nedaří agresora trefit.
Pro méně bystré polopatě- poldové pálí na ozbrojeného agresora, nemohou se trefit, já jdu okolo, skočím mu zezadu na krk a vědomě mu zlomím vaz, nebo ho podříznu kapesním nožem 🤷‍♂️

(Původně jsem se v tuto chvíli zabýval rolí NATO při konfliktu Rusko/Ukrajina. Inu, alespoň vznikla tato otázka.)

Odpovědi
Rokio

Ne. Útočníka je potřeba zneškodnit. Ne mu způsobit těžkou újmu na zdraví, nebo ho dokonce zabít.

Drap

Ne nemá. Žádný nestranný občan nemá vůbec právo pohybovat se po veřejnosti se zbraní a použít ji v podstatě proti nikomu nesmí.