Complex

Píše se PSČ s mezerou (např. 121 35), nebo bez (12135)?

Nejlepší odpověď
annas

PSČ byla vytvořená" první trojice i samostatně, pak mezera a dvojici čísel . Pokud píši na netu, zpravidla mně takto naskočí – 585 34

Podle 1. čísla poznáte, ke kterému kraji obec patří – odpovídá zpravidla dělení Československá

1 – PSČ Prahy
2 – PSČ Středočeského kraje
3 – PSČ Jihočeského a Západočeského kraje
4 – PSČ Severočeského kraje
5 – PSČ Východočeského kraje a části Jihomoravského kraje
6 – PSČ Jihomoravského kraje
7 – PSČ Severomoravské­ho kraje

Takže z PSČ přečte, – kraj, okres, název obec, které jsou číslované od 1 dál.

Např.
Olomoucký kraj – 7
okres Olomouc – 83
783 22, Cholina – pořadí obce 22

Nebo
Olomoucký kraj – 7
okres Prostějov. – 98
798 03, Plumlov – 03 obec

Ve velkých městech se místo okresu uváději části města.

Praha – 1
okres Praha hl.m. – 50
150 00, Praha 5 – 00 část Prahy

Další odpovědi
Dochy

Běžně ve formátu 3+2, ale do některých systémů se to zadává bez mezery a oni tam tu mezeru doplňují sami, nebo se na mezeru úplně s…

quizzi

Takto: 121 35

aliendrone

Vždy vyplňuj tak, jak požaduje formulář!!! Pokud ale není stanoveno žádné kritérium, piš s mezerou.

BTW – v mládí jsem měl nejúžo PSČ >> 100 00!! Má/měl někdo lepší? ;) :D :D

Filip84

To jsou zase kydy! Zase se musí vyjadřovat k něčemu, o čem vědí trojctihodné nic.

PSČ přiděluje, a spravuje, Český telekomunikační úřad, a PSČ přidělené ČTU má formát „12345“

PSČ ČTU přiděluje buďto poštovnímu úřadu (a poštovně, poště partner, dodejně, depu etc. etc.), nebo přímo adresátovi (soudy, televise, ministerstva etc.). Pokud je PSČ přiděleno poštovnímu úřadu, Česká pošta, s.p., mu přidělí název.

Neexistuje žádný právní předpis, který by zavazoval odesílatele listovních zásilek zapisovat PSČ s nějakou mezerou. Mezeru v PSČ nevyžadují ani poštovní podmínky České pošty, s.p.

Usance zápisu PSČ s mezerou mezi třetí a čtvrtou literou, a s dvojitou mezerou za PSČ před názvem poštovního úřadu, vychází technické normy pošt – TNP 2201 „Poštovní obálky pro mechanisované zpracování“, která právě tohle vyžaduje. Jde ale o interní normu ČP, není závazná pro orgány a osoby.

Dodržování usance lze však vřele doporučit. Zásilky (až na výjimky) se třídí strojově a optický třídící stroj vyhledává poštovní kód na posledních řádcích adresy. Pokud ho najde, zásilku zatřídí, a pokud ho nenajde (a je irrelevantní, jestli proto, že je naškrábán, že tam není, nebo je napsán v nekompatibilním formátu), „vyhodí“ zásilku bokem, a k těm zásilkám pak musí přijít „bába“ a dotřídit je ručně. To zvyšuje náklady, tedy, čím více zásilek bude nutno dotřídit ručně, tím vyšší budou náklady na jednotlivou zásilku, a tím dražší bude frankovné.

Smyslem PSČ je, krom menšího risika omylu a nižších nároků na uživatele poštovních služeb i třídící personál („obávaný“ poštovní místopis už dneska téměř nikdo nezná!), zejména v umožnění strojního třídění zásilek. Proto je nanejvýš vhodné formát dodržet, tj. např. „256_07__DEPO BENEŠOV 70“, „350_02__CHEB 2“, atp. Adresní řádek s PSČ se, rovněž, nesmí podtrhovat.

Mc Merkurion

… jen doplním annas význam dalších míst:

„Druhá číslice PSČ označovala sběrný přepravní uzel a třetí číslice okresní přepravní uzel. Poslední dvojčíslí, uváděné za mezerou, se přidělovalo poštám v rámci okresu v tom pořadí, v jakém je objížděla auta, která zajišťovala svoz zásilek. Své vlastní poštovní číslo ale získaly i některé velké podniky, které dostávaly hodně poštovních zásilek. Například Československá televize, nepochybně i Mladá fronta. V televizi pro propagaci PSČ redaktor Pech vymyslel slogan: Kdo chce televizi psát, tři jedničky padesát.“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Po%C5%A1tov­n%C3%AD_sm%C4%9Bro­vac%C3%AD_%C4%8D%C3%AD­slo#cite_note-u%C4%8Dit-3

a jen pro zajímavost: předvolby pevných linek kopírují psč: http://www.seznam-telefonni.cz/pred­volby-pevna-linka/