Dochy

Pamatujete si někdo hru, které používala „polyfonní“ hudbu na PMD-85–2?

PMD-85 mělo jako zvukový výstup jen jednoduchý obvod, pokud si dobře vybavuju tak tranzistor ve spínacím režimu a k němu připojený malý reproduktor. Víceméně schopnost jen k tomu, aby to dokázalo produkovat nějaké jednoduché tóny. Přesto jsem se krátce potkal s nějakou hrou, která se na tomto HW snažila (poměrně úspěšně) napodobovat minimálně 3 kanálové varhany. Nepamatujete si někdo jak se jmenovala? Bohužel si pamatuju jen že eksistovala, slyšel jsem tu muziku, už si nevybavuju, jestli jsem to vůbec hrál. Ukázal mi to kdysi v klubu kamarád cca rok 1992–1993.

Odpovědi
Disraeli

Nepamatuju.

aliendrone

Twl já jsem rád, že si pamatuji PMDéčko. A i když jsem měl z osmibitů Sinclaira (gumáka a ZX Spectrum), Atárko 800 a chvilku i Commodora 64, tak PMD 85 ne. Tudíž ani hry si žádné nevybavuji. 😛

aliendrone

Dochy>>> Dovedu si představit (teoreticky) tebou popsané zapojení, kdy reprák „chrchle“ nějaký tón. Ale vždy jen JEDEN kanál může hrát v reálném čase, nikoliv SOUČASNĚ. Jseš si tím jistý? 😮

Dochy

Nepletu se. Dá se to rychlým přepínáním… Dá se spáchat něco na způsob PWM (jedna z možností, kdy proměnný signál převedeš na šířky pulsů následujících s dostatečnou frekvencí) Další možnost by byla signál přepínat na vysoké frekvenci (třeba 100kHz) s tím, že v jednotlivé periody budou přiřazeny k jednotlivým kanálům (1–2–3–1–2–3-…) takže máš každý kanál „vzorkovaný“ na 33kHz 😉 a ono se to na tom repráku nějak složí…
Ač tyhle 2 možnosti vypadají rozdílně, ve výsledku to zas takový rozdíl nebude. Jak to bylo realizováno na tom PMD nevím, ale když se chce 😉

Hele, C64 má oficiálně jen 3 a půl kanálový tónový generátor a co všechno s tím lidi dokázali – vč. syntézy řeči a záznamu zpěvu…

Dochy

Disraeli: Jasné stručné, výstižné 😉 typický obchodní dopis 😉
Doufám ale, že někdo přijde s opačnou odpovědí a trochu ji rozvede…

Disraeli

Pochybuju. 😅

aliendrone

Disraeli>>> Sry woe, nějak jsem nestíhal. Nyní, pokračujeme v diskuzi (důchody). NJN, vstanu a zjistím, že je sobota, takže uvolěně dohledávám resty, tak proto. 😉

Disraeli

Na to už kašlu. 😅