Džanička

Otcovství 2 (pokračování z otcovství 1)

Bratrův syn nemá příjmení po něm ale po matce.Ona se vdala,je možné aby bez bratrova vědomí nechala synovy změnit příjmení po svém manželovi.Pokud ne,dá se podat také trestní oznámení,a jaké.Pokud by to bez jeho vědomí šlo,dá se zažádat aby platil alimenty menší,nebo žádné.Když by se změnilo příjmení.Nechci bráchu omlouvat,ať platí za svoje chyby,ale nenechám pomlouvat a špinit vlastní rodinu.Díky

Nejlepší odpověď
standa

To je ale otázek 🙂

Pokusím se vám odpovědět na jednotlivé dílčí podotázky obou vašich otázek (a na tu první otázku odkazuji níže ve zdroji) přímo do vašeho textu, snad se v tom vyznáte…

  1. Jde udělat test otcovství aby jsme meli jistotu,že neplatí na cizí dítě?

STANDA: jde TO, ale jedná se o právně velmi komplikovanou záležitost, která se nazývá ´popření otcovství´ a ve vašem případě by žalobu mohl podávat pouze nejvyščí státní zástupce, a to jen ve velmi vyjímečných o odůvodněných zájmech, zejména dítěte

2. Pokud by se potvrdilo,že dítě není jeho,dá se podat trestní oznámení,na to že mu lhala,
STANDA: když budeme chvíli teoretizovat, že otcovství by bylo opravdu soudně popřeno, tak si neumím představit jak by měla vypadat žaloba na to ´lhaní´…, takže nikoli

3. a jestli by ty alimenty už nemusel platit.
STANDA: tak to ano, pak už by neměl vůči dítěti žádné povinnosti (btw. stále by mohl teoreticky mít povinnosti ´výživného´ vůči exmanželce – ale to je jiný případ, který v tuto chvíli nebudu detailněji rozebírat

4. Bratrův syn nemá příjmení po něm ale po matce.Ona se vdala,je možné aby bez bratrova vědomí nechala synovi změnit příjmení po svém manželovi.
STANDA: není to možné a případný pokus matky by Matrika stejně nezapsala

5. Pokud ne,dá se podat také trestní oznámení,a jaké.
STANDA: podat trestní oznámení sice můžete, ale Policie TO odloží, protože jednání matky na 99% nebude naplňovat skut.podstatu trestného činu (podvodu?)

6. Pokud by to bez jeho vědomí šlo,dá se zažádat aby platil alimenty menší,nebo žádné.Když by se změnilo příjmení.
STANDA: jak jsem řekl, bez souhlasu otce by to nešlo… a případný souhlas otce se změnou příjmení svého dítěte nemá žádný faktický vliv na případné snížení výživného

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/otcovstvi-1