Pokročilý

Otázka pro fotografy - objektivy s pevným ohniskem

Dobrý den,

rád bych se zeptal zkušených fotografů, zda ještě někdo kupuje objektivy s pevným ohniskem?
Doplňuji:
Díky za odpovědi, ale neměl jsem na mysli jednorázové foťáky, ale objektivy, které se používají k zrcadlovkám, vyměnitelné, bez zoomu (= s pevným neměnným ohniskem).

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nesleduji příliš pokrok ve vývoji optiky, ale dříve se tyto objektivy dávaly do levnějších přístrojů. Někdy se jím s prominutím říká foťáky pro blondýny. Jejich předností je jednoduchá obsluhu, nedostatkem pak plochý, do hloubky málo prokreslený obraz. Je ovšem možné, že díky elektronice bylo nalezeno nějaké elegantní řešení.
U své staré zrdcadlovky Exakta mám vyměnitelný objektiv a zde se ohnisková vzdálenost mění ručně, u nových přístrojů to dělá automatika, ale Vámi zmiňovaný systém neznám.

Další odpovědi:

Bronzový

Mám vlastní zkušenost s objektivem s pevným ohniskem - Canon EF 50 mm f/1,8 a určitě doporučuji. Byl jsem velmi příjemně překvapen perfektní světelností. Pomocí objektivu s pevným ohniskem fotím opravdu pěkné portréty, aniž bych musel používat blesk.

Zlatý

Objektivy s pevným ohniskem se řadí k nejkvalitnějším objektivům zejména po optické stránce. Téměř každý kdo se fotografováním vážněji zabývá má nějaký objektiv s pevným ohniskem specielně třeba na portréty, makro, krajinu a pod. V poslední době se
začaly vyrábět objektivy typu pancake. To jsou objektivy širokoúhlé ( s krátkým ohniskem) a velmi krátkou konstrukcí takže nezabírají mnoho místa.

Pokročilý

Rozhodně ano, zoom nikdy nedosáhne takové kvality co do ostrosti, světelnosti jako pevné ohnisko. Vzhledem k proměnné ohniskové vzdálenosti zoomu se kompromisy musí někde projevit hlavně v mezních polohách.

Pokročilý

Určitě kupuje, protože se jedná o tak zvané jednorázové fotoaparáty, vesměs od firem Kodak a Fuji . Jsou to fotoaparáty na jedno použití a často i pod vodu. Jsou vybaveny filmem. Jejich cena se pohybuje od 80 Kč do 250 Kč. Musí se poslat k vyvolání jako celek a většinou se nevracejí. Jsou i kompakty, které nejsou jednorázové, ale u nich bych netipoval, zda se ještě kupují. http://www.abcfotopotreby.cz/…

Sice otázka zněla objektivy, ale já neznám objektiv, vyměnitelný, s pevným ohniskem.

Zdroj: http://www.abcfotopotreby.cz/f otopristroje/jednorazove.htm

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 871
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.