Avatar uživatele
Miru001

OSVČ – plátce DPH nebo ne?

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené ještě rok, ale do měsíce budu OSVČ – výroba oděvů, administrativa aj., předpokládám činnost vedlejší. Rovnou chci zakoupit stroj se softwearem cca za 60tisíc. Prodej asi jen koncovým zákazníkům. Moje otázka : co je pro mě výhodnější? Být plátce DPH nebo ne? A pokud bych prodávala i firmám? Můžete poradit? Díky

Zajímavá 0 před 2815 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kolmano

Pokud budeš prodávat jen koncovím zákazníkům je lepší nebýt plátcem DPH, pokud by tvoji odběratelé byli firmy a plátci pak by bylo lepší se stát plátcem. Do platby DPH se zbytečně nehrň je s tím nějaká práce a pokud to vyloženě po tobě nebudou chtít tvoji odběratelé tak je lepší zůstat neplátce

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Žádná firma nebude od tebe chtít nakupovat, pokud nebudeš plátcem DPH. Je to pro ně nevýhodné. Pokud budeš prodávat přímo koncovým zákazníkům, jedincům, je výhodnější nebýt plátce DPH. V případě že jsi plátce, platíš státu i DPH ze své práce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Miru001

A jak to je s nákupem toho stroje a DPH? Pokud budu plátce vs pokud budu neplátce prosím?

před 2815 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Pokud bude plátcem, tak DPH si odečteš. Pokud plátcem nebudeš, stane se DPH částí ceny a tedy tvých nákladů.

před 2815 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Miru001

Děkuji 🙂

před 2815 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek