Miru001

OSVČ – plátce DPH nebo ne?

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené ještě rok, ale do měsíce budu OSVČ – výroba oděvů, administrativa aj., předpokládám činnost vedlejší. Rovnou chci zakoupit stroj se softwearem cca za 60tisíc. Prodej asi jen koncovým zákazníkům. Moje otázka : co je pro mě výhodnější? Být plátce DPH nebo ne? A pokud bych prodávala i firmám? Můžete poradit? Díky

Nejlepší odpověď
kolmano

Pokud budeš prodávat jen koncovím zákazníkům je lepší nebýt plátcem DPH, pokud by tvoji odběratelé byli firmy a plátci pak by bylo lepší se stát plátcem. Do platby DPH se zbytečně nehrň je s tím nějaká práce a pokud to vyloženě po tobě nebudou chtít tvoji odběratelé tak je lepší zůstat neplátce

Další odpovědi
Drap

Žádná firma nebude od tebe chtít nakupovat, pokud nebudeš plátcem DPH. Je to pro ně nevýhodné. Pokud budeš prodávat přímo koncovým zákazníkům, jedincům, je výhodnější nebýt plátce DPH. V případě že jsi plátce, platíš státu i DPH ze své práce.

Miru001

A jak to je s nákupem toho stroje a DPH? Pokud budu plátce vs pokud budu neplátce prosím?

Drap

Pokud bude plátcem, tak DPH si odečteš. Pokud plátcem nebudeš, stane se DPH částí ceny a tedy tvých nákladů.

Miru001

Děkuji 🙂