Mrazíkovi

Opatrovník vs DZR. Jak postupovat v případě, že uživatel chce opustit zařízení a nemá písemný souhlas od opatrovníka?

Chtěla bych se zeptat, jak by měly postupovat domovy se zvláštním režimem u uživatelů, kteří mají přiděleného opatrovníka v případě, že uživatel chce opustit zařízení a nemá písemný souhlas od opatrovníka. Stačí DZR telefonický souhlas opatrovníka s uvolněním uživatele ze zařízení a pokud ano, jak toto zadokumentovat. V OZ ani v jiných právních předpisech se mi nepodařilo tuto informaci získat. Děkuji

Nejlepší odpověď
da ny

Opatrovníka mívá osoba, která není schopna sama jednat. Smlouva při přijetí do DZR bývá sepsána s opatrovníkem či obecním úřadem. Jím by též měla být rozvázána (podpisem), ponese za klienta odpovědnost.
Na telefonickou žádost bych nereagovala, žádala bych osobní kontakt = podpis, předání klienta.
Klient v režimu DZR by měl mít patrně 24 h péči s dohledem a asistencí. Proč by byl jinak do takového zařízení umístěn?
Kdo ponese zodpovědnost v případě jakékoliv klientovy nehody, újmy na zdraví???
Telefonickou žádost je možné zapřít, volat může někdo jiný než opatrovník.....

Další odpovědi
jedubaba

Myslím si,že by jste to měli mít nějak písemně ošetřeno.V něk­terých zařízeních např.chráněné bydlení s 24 hodinovým režimem musí klienta vždy pustit,ale musí o tom informovat opatrovníka.Jak to pak bude řešit on je jen na něm.