annas

Od které doby se pálí slivovice? Je to jen výsada Moravy?

Nejlepší prý je ze Slovácka nebo Valašska…

Nejlepší odpověď
anonym

naši slováckou slivovici můžu jen pochválit-R. Jelínek je jen břečka z lihu vzniklá v laboratoři, ale nic se nevyrovná pravé slovácké nebo valašské pálence.

slivovice, jak ji známe dnes se pálí od 19. století a pálí se i jinde než na moravě, ale né tak hodně

Další odpovědi
dědapetr

Slivovice patří k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům v České i Slovenské republice. Řadu příznivců má i v Bulharsku, Chorvatsku či Srbsku. Společným základem pro tento populární mok jsou švestky alias slívy, které daly celému nápoji svůj název. V obchodech můžete narazit na tzv. řezanou slivovici, která obsahuje okolo 40% alkoholu. Klasická domácí verze obsahuje přibližně o 10% více.
http://www.sli­vovice.cz/Sli­vovice.cz/Uvod­.html
První zmínka o existenci Vizovic pochází z roku 1261 a již tři sta let na to upozorňuje první písemný doklad také na existenci palírny. Ta zpočátku patřila vizovické vrchnosti, během válek byla poničena, až pak kolem roku 1725 nechal hrabě Prokop Gervas Gollen postavit zcela novou, vybavenou měděnými kotly.

Milovníci lahodného švestkového moku by ale tehdy asi moc nejásali. Zpočátku se v ní totiž pálenka vyráběla z pivních odpadků a později z obilí. Až v polovině 18. století se v sortimentu objevila – i když zprvu jen okrajově – švestkovice.
http://www.no­vinky.cz/cesto­vani/92835-do-vizovic-nejen-za-historii-slivovice.html

tom004

Já sice nevím,kdo a kdy ji vymyslel,ale buď mu chvála po všechny věky.

vagra

Neodmyslitelným symbolem Slovácka je vedle lidového kroje, hudby a tance také pálenka vyráběná destilací švestkového kvasu.

Dle lidové pověsti zjevil Pán Bůh obyvatelům Slovácka tajemství pálení slivovice jako odměnu za jejich pracovitost, skromnost a zbožnost.

Archeologové potvrdili výrobu destilátů již v neolitu, historické prameny dokládají pálení od 14. století. Zprvu šlo o pálenky z vína, pivních odpadků a později z obilí, z něhož se vyráběla žitná.

Pravá slivovice začala být vyráběna kolem poloviny 18. století. K velkému rozmachu došlo po roce 1835, kdy byl vydán císařský patent dovolující rolníkům svobodně pálit kořalku z vlastního ovoce a pro vlastní potřebu až do objemu jednoho vědra, tedy asi 56 litrů ročně.

Zdroj: http://www.mi­nutasencyklope­dii.cz/index.php?na­zev=20&minuta=712

elektrikář

Pálenky se pálily všude tam kde se dařilo ovoci.V místech kde bylo dost tepla aby dost zesládlo.

Valky

Je fakt, co píšou „kluci“ .. Pocházím původem ze severu čech, u nás doma se vždycky dost pilo a kupovaná slivovice je chemickej sajrajt!Od jakživa se k nám vozila z Moravy pořádná pálenka! Děda mi to dával skoro od dětství jako meducínku :D Od mala totiž omdlévám a mám nízký tlak, a kafe mi nepomohlo a kola už vůbec ne, tak mi do takového náprstku vždycky kapičku dal – bylo to opravdu pidi množství a to mě postavilo na nohy.. :)
Za týden letíme do Egypta a měli jsme mít od kamaráda slivovičku, bohužel to sem do Prahy už nestihne a tak si musíme koupit něco v krámu, nevím, jak dlouho jí v sobě udržím na lačno.. :D
Jinak bych řekla, že alkohol je starý, jako lidstvo samo.. :))) A náš národ je vynalézavý až až.. :))) Takže věřím tomu, že kořeny slivovičky sahají hodně daleko… :)