Zlatý

Obrovy schody- kde je najdeme a víte jaké jsou s nimi spjaty legendy?

Viděl někdo z vás na vlastní oči tyto útvary?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Že bys myslela ty zvláštní "chodníčky" u pobřeží Severního Irska? :o) Plete se mi cosi, že to snad poskládal nějakej zamilovanej obr, aby se dostal ke své vyvolené... :o)
Irsko jsem sice projezdila docela podrobně, ale až tam na sever jsem se nedostala. Obrovy schody mě fakt mrzí - ale snad to jednou ještě napravím...

Další odpovědi:

Giant's Causeway (česky Obrův chodník, či Obrovy schody, irsky Clochán an Aifir nebo Clochán na bhFómharach[1]) je zvláštní geologický útvar v Severním Irsku, který se řadí mezi kamenné varhany vzniklé díky sloupcovité odlučnosti bazaltů. V oblasti se nachází okolo 40 000 sloupců čediče,[2] které vznikly jako výsledek dávné sopečné erupce. Nachází se v hrabství Antrim v Severním Irsku přibližně tři kilometry od města Bushmills. Tento přírodní úkaz byl v roce 1986 zařazen na Seznam světového dědictví v Evropě a o rok později byl prohlášen národní přírodní rezervací. Sloupce čediče vytváří přirozené útesy vedoucí do moře, kde pokračují i pod jeho hladinou. Většina těchto sloupců je šestistěnná, ale dají se mezi nimi pozorovat i kusy, které mají čtyři, pět, sedm i osm stěn.[2] Nejvyšší odkrytý sloupec měří 12 metrů a lávový příkrov zde dosahuje mocnosti 28 metrů.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/O brovy_schody

Zlatý

čedičové sloupy nekde snad na severu Irska. Neviděl jsem.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Cestování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 346
Zlatý annas 287
Zlatý hanulka11 223
Zlatý led 207
Zlatý gecco 172
Zlatý quentos 161
Zlatý marci1 144
Zlatý mosoj 115
Zlatý Lamalam 111
Stříbrný Agneta 77

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.