Avatar uživatele
hanulka11

Obrovy schody- kde je najdeme a víte jaké jsou s nimi spjaty legendy?

Viděl někdo z vás na vlastní oči tyto útvary?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? anonym, Kerberus, anonym před 4611 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

Že bys myslela ty zvláštní „chodníčky“ u pobřeží Severního Irska? :o) Plete se mi cosi, že to snad poskládal nějakej zamilovanej obr, aby se dostal ke své vyvolené… :o)
Irsko jsem sice projezdila docela podrobně, ale až tam na sever jsem se nedostala. Obrovy schody mě fakt mrzí – ale snad to jednou ještě napravím…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Giant's Causeway (česky Obrův chodník, či Obrovy schody, irsky Clochán an Aifir nebo Clochán na bhFómharach[1]) je zvláštní geologický útvar v Severním Irsku, který se řadí mezi kamenné varhany vzniklé díky sloupcovité odlučnosti bazaltů. V oblasti se nachází okolo 40 000 sloupců čediče,[2] které vznikly jako výsledek dávné sopečné erupce. Nachází se v hrabství Antrim v Severním Irsku přibližně tři kilometry od města Bushmills. Tento přírodní úkaz byl v roce 1986 zařazen na Seznam světového dědictví v Evropě a o rok později byl prohlášen národní přírodní rezervací. Sloupce čediče vytváří přirozené útesy vedoucí do moře, kde pokračují i pod jeho hladinou. Většina těchto sloupců je šestistěnná, ale dají se mezi nimi pozorovat i kusy, které mají čtyři, pět, sedm i osm stěn.[2] Nejvyšší odkrytý sloupec měří 12 metrů a lávový příkrov zde dosahuje mocnosti 28 metrů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­brovy_schody

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

čedičové sloupy nekde snad na severu Irska. Neviděl jsem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek