hanulka11

Obrovy schody- kde je najdeme a víte jaké jsou s nimi spjaty legendy?

Viděl někdo z vás na vlastní oči tyto útvary?

Nejlepší odpověď
Terryle

Že bys myslela ty zvláštní „chodníčky“ u pobřeží Severního Irska? :o) Plete se mi cosi, že to snad poskládal nějakej zamilovanej obr, aby se dostal ke své vyvolené… :o)
Irsko jsem sice projezdila docela podrobně, ale až tam na sever jsem se nedostala. Obrovy schody mě fakt mrzí – ale snad to jednou ještě napravím…

Další odpovědi
anonym

Giant's Causeway (česky Obrův chodník, či Obrovy schody, irsky Clochán an Aifir nebo Clochán na bhFómharach[1]) je zvláštní geologický útvar v Severním Irsku, který se řadí mezi kamenné varhany vzniklé díky sloupcovité odlučnosti bazaltů. V oblasti se nachází okolo 40 000 sloupců čediče,[2] které vznikly jako výsledek dávné sopečné erupce. Nachází se v hrabství Antrim v Severním Irsku přibližně tři kilometry od města Bushmills. Tento přírodní úkaz byl v roce 1986 zařazen na Seznam světového dědictví v Evropě a o rok později byl prohlášen národní přírodní rezervací. Sloupce čediče vytváří přirozené útesy vedoucí do moře, kde pokračují i pod jeho hladinou. Většina těchto sloupců je šestistěnná, ale dají se mezi nimi pozorovat i kusy, které mají čtyři, pět, sedm i osm stěn.[2] Nejvyšší odkrytý sloupec měří 12 metrů a lávový příkrov zde dosahuje mocnosti 28 metrů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­brovy_schody

Drap

čedičové sloupy nekde snad na severu Irska. Neviděl jsem.