pusinka50

Nikde se nemohu dočíst, zda je šárka u švestek vyloženě zdraví šklodlivá

Všude čtu jen, že plody jsou např. bezcenné. Mám na chalupě dva stromy, které jsou rok co rok zasažené šárkou a protože švestky miluji, tak úrodu vždycky sním. Ale nevím, co mi to dělá v těle, jestli můžu z toho třeba i vážně onemocnět?

Nejlepší odpověď
beer

Není, toto virové onemocnění ovocných dřevin ti nijak neublíží.
http://www.zah­rada.cz/forum/drob­ne-ovoce/sarka-na-meruce-5749/?kotva=sarka-na-meruce-4052
Doplňuji:
Vyjímám z odkazu:
„Pro náš organismus šarka nepředstavuje hrozbu, ale pokud opravdu nejsou plody použitelné, je lépe celý strom zlikvidovat, aby neroznášel nákazu dál. Pokud máte strom, ze kterého se plody použít dají, je potřeba zajistit důsledně ochranu postřikem proti mšicím, jež jsou hlavními roznášeči, aby se neinfikovaly i ostatní ještě zdravé stromy v okolí.“
Pečlivě tedy zvaž, jak se budeš o stromy starat. Případní sousedé by mohli mít při zadedbání péče oprávněné připomínky..

Další odpovědi
jirkajirka

Stromy zasažené Šárkou se dají vyléčit. Já každý rok na jaře Zapíchnu celý rýč a odehnu tam nasypu půllitrový hrnek hnojiva na ovocné stromy. Pod každý strom do kříže čtyřikrát. Asi tak metr od stromku. Po třech rokách Šárka zmizela. Toto mi bylo porazeno kamarádem od Zlina

anonym

Jde spíš o to, že ty švestky nejsou nijak zvlášť chutné. Dají se samozřejmě přebrat a ty méně zasažené nebo dobré v klidu zkonzumovat. Nikdy šárka nezasáhne 100% úrody.

JájsemRaibek

Pokud není Šárka agresivní po vypití několika pálených švestek, tak určitě škodlivá není :D
Holt každej jsme jinej.

anonym

Nemoc ti nehrozí, ale se šarkou je třeba bojovat!
Rady např. zde: zena-in.cz/clanek/sarka-nevylecitelna-chripka-svestek

cochee

Prosím, pro některé: ne šárka, nebo dokonce Šárka, ale šarka 🙂 s ženským jménem to nemá nic spol.