Avatar uživatele
Kepler

Nezdá se vám, že ještě před 50 lety a dřív jsme byli tolerantnější než teď?

Dnes jsou sousedé háklivější i ve dne, když si někdo pustí hudbu hlasitěji, když přišel někdo o pár třešní kvůli „loupeživým“ klukům nebo si někdo zatúroval svou Jawu 350 na dvorku. Po 22:00 se snad nedá ani slavit nebo malinko pařit. Dnes často kvůli tomu volají policajti. Nebo je to jenom můj pocit?

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Alesh, ivzez, aliendrone, Gonfaloniér před 1305 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Je to otázka výchovy, potažmo vzájemné úcty. My jsme k tomu byli vychováváni. Třeba, kdybych nepozdravil souseda v ulici, hned bych dostal od rodičů vynadáno. Ve škole byla přirozená úcta k učitelům atd. Dnes většinou rodiče na děti kašlou (nebo převážně se jedná o kluky) a pak to podle toho vypadá. Vyrůstají z nich agresivní jedinci bez úcty k okolí. A je to také tím, že jim chybí vojna, která ať se to líbí, nebo ne, dělala z kluků chlapy a mnohému pozitivnímu je naučila a některých pubertálních zvyků zbavila. A za další, je oslava a oslava. Na normální oslavu nikdo nic neřekne. Ale řev opilců do rána rozčílí každého a bylo to tak i v minulosti. Jen to nebylo tak časté, protože existoval i přirozený respekt k nočnímu klidu a obava před policajty (tenkrát VB).

Upravil/a: elkon

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Kreténi (se kterými se nedalo dohodnout) byli vždycky, ale po listopadu 89 se s nimi snad roztrhl pytel. Možná je to tím, že v současném PRÁVNICKÉM státě jsou „žabomyší války“ důležitým pilířem stability (když se rafáš se sousedem, nemáš tolik času sledovat/zabývat se tím, co se děje ve „vyšších patrech“). Staré dobré římské ROZDĚL A PANUJ.

Ne, nemyslím si, že tenkrát bylo méně kreténů, jen se jim prostě nenaslouchalo. Lidé se více krotili sami, protože uvalit na sebe „pozornost systému“ mohlo LEHCE skončit zakategorizováním do škatulky „protispolečenský element s negativním postojem vůči kolektivu“ se všemi z toho plynoucími důsledky, tak proto. :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

Asi jak v čem, mám trochu obavy, že si spousta dnešních (skoro)důchodců zpětně idealizuje svoje mládí. Člověk má tendenci pamatovat si to pěkné a to špatné vytlačovat ze vzpomínek.
Prostě doba je jiná. Dnes se řeší jiné věci a jinak se řeší problémy. Dříve by na něj vyběhla nějaká bába či dědek, kdyby někdo dělal bordel. Dneska by je ten dotyčný přinejmenším poslal do pí.. . A ono to je taky takové jiné na vesnici, kde se to troufnu tvrdit moc nezměnilo v tomto smyslu. To město je dnes mnohem víc anonymní než dřív. Lidi jsou dnes mnohem víc zalezlí, díky internetu a všem těm kabelovkám a bůhvíčemu ještě skoro nevylezou ven, vyjma práce a nákupů, čili nějaké pavlačové sešlosti, to už dneska neexistuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gonfaloniér

No, já si to nepamatuji, protože jsem tu ještě nebyl, tak nemůžu srovnávat. Ale z toho, co vím, tak bych řekl, že asi ne. Určitě tu nebyla tolerance k LGBT, gendrovým nesmyslům a dalším kravínám jako je tomu dnes. :D I tady.

Mravy ve společnosti ovšem kolísají, to je pravda. A můžou se měnit během generace, což se promítne na všechny žijící generace. To je pak vina hlavně politiky (politcké scény, vlády) a toho, jak ostatní věci ovlivňuje… co všechno dovolí. Tím vůbec neříkám, že by byl komunismus (v něčem) lepší, to ne. Jen říkám, že tu nebyla globalizace (ne, že by to bylo špatně) a nebyl tu vliv USA, a jiných států, hamižnosti atd. USA mi celkově připadá jako volná kultura postavená na neúctě a volných až přímo neslušných mravech. A přespříliš založená na egoismu (jednotlivců i společnosti) a honbě za penězi (to není vina přímo kapitálu, jako spíš politiky a některých států). A ten vliv k nám jde skrz volné hranice a cestování, volný trh, kinematografii, internet a média, atd. To se pak vše promítne třeba i ve školství, ale hlavně i doma – ve výchově.
Říká se ale, že lidé se moc nemění a mravy jen občas (kolísají). Přikládá se to taky stáří, protože starší lidé vždy říkají, že za jejich mládí byl svět lepší a mládež vychovanější. Takhle to tvrdí každá starší generace (dědečkové našich dědečků a tak dál) a my tímhle způsobem můžeme dojít až k Adamovi a Evě (nebo nějakým opicím v pravěku).
Spousta starších lidí nadává na mladou generaci (v každém lidském období starověk, středověk, novověk,…) a už ve starověku kdosi v reakci na tento fakt říkal něco jako že, že svět a lidi jsou pořád stejní, to jen ti konkrétní lidi vidí svět jinak a když ze stárnou, tak se často soustředí na to negativní v přítomnosti a na to pozitivní v minulosti (své vzpomínky, hlvaně z mládí a rané dospělosti).
BTW ne, že bych tě tím chtěl urazit, já ani nevím kolik ti vlastně je :D Jen poukazuji na to, co jsem kdesi četl a co si sám myslím. (Navíc vůbec neberu stáří za něco něgativního, něco co by se mělo podceňovat a dívat se na to jako na něco méněceného, atd). Zkrátka svou roli může hrát i sentiment a vzpomínky (často zkreslené – ne přímo upravené, ale takové, že se soustředí jen na to pozitivní a to negativní se snaží vytěsnit).
Ale uznávám, že dnenší svět a hlavně i u nás může být o něco „zkazenější.“ Protože co si budem, „komunismus“ byl dril a v takových podmínkách (tvrdých) bývají lidé pokornější, umírněnější, skromnější (často nemají na výběr :D) a mravnější. Jak říká jeden citát: „Těžká časy rodí silné muže. Silní muži vytváří dobré časy. Dobré časy rodí slabé muže. Slabí muži tvoří těžké časy…“
Ale ten citát není zcela pravdivý. Spíš tak napůl, protože to není tak jednoduché. Hlavně jen hazky zní…

Už téměř před 3 tisícy lety řekl Hesiodos:
„Kéž jsem se neoctl já mezi muži pátého věku, kéž jsem umřel dřív nebo přišel na svět až potom!“ (jinak, ten 5. věk máme údajně stále).
Tentýž autor řekl: „Ztratil jsem všechny naděje, pokud jde o budoucnost naší země, když dnešní mládež převezme do svých rukou kormidlo řízení. Je to mládež nedisciplovaná, drzá, nesnesitelná…“
Podle mě je to hlavně jen od pohledu člověka-jedince. To však neznamená, že nemusí mít nezbytně pravdu.

Upravil/a: Gonfaloniér

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ano byli, i ještěpřed třiceti léty.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Podle mé zkušenosti byly za minulého režimu mezilidské vztahy v průměru lepší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Zdá, ale je to určitě míň než 50 let. To by mě trochu minulo.
A taky roste agresivita, nezájem, neůcta, netolerance, …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Možná ano. Řada konfliktů se tehdy dala řešila jednodušeji, po sousedsku, třeba ty třešně. Na „loupeživé“ kluky obvykle stačilo zařvat, ty odbojnější jsi mohl chytnou pod krkem a mírně jim domluvit. Zkus se dnes cizího spratka jenom dotknout.

Ale tehdejší mezilidské vzthy si netřeba zbytečně idealizovat. I tehdy byla řada aktivních blbů, kteří tě rádi nabonzovali za cokoliv. Pamatujš ty různé příslušníky PS VB?

Upravil/a: Emefej

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Lidem chybí nejenom vojna, ale bohužel i válka. A tak zde máme epidemii. Ještě neskončila a s dnešním charakterem lidí hned tak neskončí. Toto jsou ale fakta, která nehce společnost slyšet!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Nezdá, je to tak, ale až v posledních 30 letech (po roce 1989).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Gonfaloniér

Zapomněl jsem to taky přičíst za vinu novějším technologiím. Sice jsem zmínil internet, média a otevřené hranice, ale to není všechno. Nové stroje, které vše zjednodušují, chytré mobily a aplikace a hlavně sociální sítě jako facebook. A taky internetové diksuze vůbec. Facebook je ovšem místo, kde si každý hraje na soudce (spíš celkově na „žalobce“, porotu, soudce i kata – ať to máme pohromadě). Místo, kde se skvěle pěstují předsudky, skvěle šíří dezinformace, ldii blbnou a tráví tam většinu času. Tahle „sociální“ síť je podle mě katastrofa, která spíš lidi desocializuje. Kde lidi ztrácí skutečný kontakt a neumí ho nromálně navázat. Neumí mlvuvit, bavit se s ostatními – a hlavně slušně. Na fb (a jiných) se pěstuje ego, bezpečná anonymita (pro urážení a vulgarity) atd.
Jak se říká: „Chytré telefony, chytré hodinky, chytré oblečení, chytrá auta… jen ti lidi jsou čím dál blbější”

před 1305 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek