Nevím, kde dělám chybu..poradíte?

Dobré dopoledne, mám tu jeden příklad, který mně nevychází podle výsledků. Přitom jsem si však jista, že počítám správně..kde je tedy chyba? Prosím kouknete někdo na to?

arcsin ((2×-1)/(x-1))

  • 1=<2×-1/x-1 /*x-1… musíme se zbavit zlomku, tak vynásobíme jmenovatelem
  • 1*(x-1)=< 2×-1
  • x+1=< 2×-1
  • x-2×=<-1–1
  • 3×=<-2 /: (-3)

x>= 2/3

dále..
2×-1/x-1=<1 /* x-1
2×-1=<x-1
2×-x=<-1+1
x=<0

D(f)= (-nekonečno,0> u <2/3, nekonečno)

ve výsledcích je však uvedeno D(f) = <0,2/3>

Kde tedy dělám chybu? Děkuji

Odpovědi
Fyzik

když násobíš jmenovatelem, v němž je neznámá, nerovnici, musíš příklad větvit, pokud bude hodnota jmenovatele záporná, protože tam se ti bude měnit znaménko. Takže ty dvě poloviny řešení, co jsi vypsala, se ti ještě každá rozdělí na polovic. Na konci zpravidla některé výsledky vypadnou, protože budeš předpokládat že x-1<0 a výsledkem bude třeba x>2/3… Je to zdlouhavý příklad, jen si uvědom, že nemůžeš jen tak v nerovnici násobit neznámou.

manon

V rychlosti a předběžně bych si zatím myslela, že ve jmenovateli argumentu nemůže být 0, tedy přinejmenším jedna z podmínek je x-1 se nerovná 0, tedy x se nerovná 1. Na víc zatím není čas…