annas

.„Nemůžeme vytrhnout jedinou stránku svého života, ale můžeme hodit celou knihu do ohně“. Jak chápete tato slova?

Autorka George Sandová –
Zdroj: tajenka křížovky z Ona Dnes. Lze najít i v odkazu https://citaty­.net/citaty/2090690-george-sand-ze-sveho-zivota-nemuzeme-vytrhnout-jedinou-stranku/

Nejlepší odpověď
da ny

Já kladně 😉
Jako možný prospěch, pro člověka.
Novou šanci. Šanci pro uzdravení. Cestu k obnově, zejména na duchovní úrovni.
Případně, možnou „nápravu“.
Člověk „spálí v ohni“ dosavadní způsob života, myšlení, domněnky, postoje, konání….

Jako cestu, ke „smrti“, transformaci, znovuzrození.
Symbolem je pak, pták FÉNIX. Umírá v ohnivých plamenech a znovu se rodí z vlastního popela.. 😉

Další odpovědi
zjentek

Otázka se mi zamlouvá. Je taková až filozofická a to já mám rád. 🤨

Tak jistě, pořád na Zemi existují místa jako je pustina (toť odpověď hned „z první“).

Jak tato slova chápu. No, ono je to docela prosté. Vždycky tady bude možnost spáchat sebevraždu, jinak nevím, co více na těchto slovech chápat, ale…

Umím si představit, jak asi naivně zde chápala autorka, když zkomprimovala těchto několik slov v rádoby nejistý význam. Pokud se do ní skrze citát vcítím, pak cítím i tu její myšlenku. Cítím duši PŘESVĚDČENOU o možném přetavení již hotové osobnosti, aniž by se přetavil (jakkoli změnil) i její životní prostor, její kontaktní okolí. Což v jádru vypovídá pouze o prostoduchosti autorky, neboť být PŘESVĚDČEN, že s komplexní změnou sebe sama (řekněme k lepšímu) se AUTOMATICKY MĚNÍ POHLEDY CELÉHO OKOLÍ NA SUBJEKT, nezní jinak než úvaha čirého bláznovství. Uvažuje takto nejeden „dobroser“ (filozofie dávej dobro a takové i dostaneš 🤦‍♂️). Autorka na tom jistě nebyla jinak, musela být také velmi milá, určitě byla laskavá. Ovšem NE NE, takto to nepracuje. Chceme- li hodit do ohně opravdu „CELOU KNIHU“ a přitom nezemřít (neopustit tělo) vlastní rukou, POTŘEBUJEME (!) odstěhovat se na pustinu! (Zapamatujme si prostou zásadu- kontaktní okolí, kterému jsme vřelí, otevření, laskaví, tudíž ho nikterak nenutíme k respektu, nás zpravidla vždy posléze ZNIČÍ [!] BO pouze na platformě naší ČISTÉ SLEPÉ PRAVDY A LÁSKY se v tomto našem okolí BEZ DALŠÍHO ŽÁDNÝ RESPEKT SÁM NIKDY NEVYTVOŘÍ!)

A ještě: Nevěřme nikomu, kdo paradoxně naopak vůbec nemá, jakou/kterou by vytrhl stránku, anebo vytváří tento dojem (je jedno jak to prezentuje). Takového obejít velikým obloukem a už nikdy se k němu neotočit čelem! Teprve tento „spokojenec“ nás učiní opravdu nešťastnými. Děkuju.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Omlouvám se, opravovala jsem text, ale ten plvodní jsem omylem nesmazala.
Proto vkládám znova .

Souhlasím  s da ny. Když čtu knihu a nejsem s ní spokojena, určitě nevytrhnu jen tu  stránku, v níž jsou myšlenky, které se mně vůbec, ale vůbec nelíbí. Zavřu knihu, odložím a čtu jinou.

Další život je před námi, jako když si vybereme novou knihu, ale máme už určitou kontrolu nad minulostí a věříme v sebe a pokračujeme dál.

Jaký byl život spisovatelky,.
" Sandová  se rozvedla a za dva roky na to navázala další milostný vztah s dalším hudebníkem, tentokrát polským virtuozem na klavír a skladatelem Frédéricem Chopinem. Vstoupila také do politiky, kde se zasazovala za revoluci a přiznávání ženám právo na vlastní život, bez diktátu patriarchátu.

Její vztah  nevydržel a navázal další.

George hlavně šokovala svou mužskou stylizací (kouřila, cigarety i doutníky, oblékala se do kalhot, do výhradně mužských šatů a ve svých dílech o sobě mluvila jako o muži. Tím bojovala za rovnoprávnost žen proti mužům. Sandová byla skutečně první feministkou v literatuře. I to, že dokázala odejít z manželského svazku, kde se cítila jako majetek svého muže naznačuje, že věděla, co by mělo být v životě lidí lepší… Byla vyznavačka romantismu a bojovala za větší svobodu názoru v politice. Ve svých dílech úžasně ovládala vypravěčskou techniku. I když je její tvorba různorodá a mnohdy i co se kvality týká nesourodá – zrodila se žena, která pro svět, ženy a literaturu zaznamenala velký krok vpřed."

Z toho plyne, že sama nevytrhla ze svého Života list, ale začala psát „novou knilhu“.