Kalermo

Jak je to s nedoplatkem z družstevního bytu, který již nevlastním, není-li už vyúčtování na mé jméno?

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje družstevního bytu, na kterém vznikl nedoplatek za vodu z předešlého roku. Nedoplatek činí 9250,–, i když vyúčtování není na mé jméno, ale již na nového majitele po mně. Doplatky dožadují po mně, tak nevím, zda zaplatit, i když na družstvu tvrdí, že vůči družstvu žádný dluh nemám a vše je na novém členovi družstva. Děkuji za odpověď. Omlouvám se ale nevím kde odpovědět jinde. Předešlí rok jsem tam bydlel já osm měsíců. Zbytek nový majitel (realitka) a poslední majitel měsíc. Mám předávací protokol ale vyúčtování ne jelikož prý podle nového zákoníka přebírá vše včetně přeplatků i nedoplatků poslední majitel tak nevím co teď.

Odpovědi
led

Váš vzťah s družstvom chápem ako vzťah majiteľa bytu v osobnom vlastníctve a sorávcu (bytové družstvo)…
V prípade, ak by byt nebol vo vašom osobnom vlastníctve, bol by majetkom bytového družstva…

Pri prevode bytu na nového majiteľa, prípadne na iného člena bytového družstva, sa robí odpočet vody (mal by sa urobiť), čo znamená, vy zodpovedáte a platíte za odobranú do kontrolného merania zodpovednám pracovníkom družstva pri odovzdávaní bytu. Pokiaľ nedoplatok vznikol do tohto termínu (do zisteného stavu na meracom zariadení v čase odovzdania bytu) platíte ho vy. Po termíne odovzdania platí nový majiteľ.
„když na družstvu tvrdí, že vůči družstvu žádný dluh nemám“ a máte to písomne, za neskoršie zistené nedoplatky zodpovedá nový majiteľ bytu, nájomca.

nyjono

A ten předešlý rok tam bydlel a vodu spotřebovával kdo?
Máte stav vodoměru k datumu předání bytu?

Drap

Samozřejmě. Pokud jsi do smlouvy napsal, nebo nechal napsat že to prodáváš i s dluhem 9250, tak platit nemusíš. Pokud toto ve smlouvě nemáš, vodu jsi spotřeboval, tak zaplatit musíš.

ivzez

Družstevní byt jste prodat nemohl, protože nebyl Váš.
Prodat jste mohl jenčlenský (družstevní) podíl.
Byt však dále zůstal majetkem bytového družstva.

V ostatním je to tak, jak uvádíte, vše, co na družstevním
podílu vázlo, přešlo na nového člena družstva.
_____

Co přesně jste s novým majitelem podílu sjednal ve smlouvě?