tableťák

Je vůbec možné nebo reálné „navrhnout státu“ změnu a její řešení? Kdyby to šlo, za kým byste šli?

Zdravím, mám poněkud netradiční dotaz. Dejme tomu, že mám návrh, jak něco razantně vylepšit, inovovat ve státu. Například bych měl nápad, jak něco v nějakém oboru celostátně inovovat skrze informační technologie a moje firma by to uměla velmi dobře provést včetně návrhu a realizace. Je vůbec možné nebo reálné „navrhnout státu“ změnu a její řešení? Kdyby to šlo, za kým byste šli?
Vím že to působí úsměvně, ale velmi mě to zajímá :)

Edit: Svým poslancem – myslíte tedy nejvhodnější osobu k řešení daného problému? Předpokládám, že v tomto případě nejvíce pro digitalizaci jsou Piráti?
Ze zajímavosti, nemáte teřba nějaký příklad z historie, kdy se něco takového skutečně povedlo, že někdo přišel, předložil návrh a uskutečnil to až do konce?

Děkuji moc za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
Disraeli

Příslušný ministr nebo prostě ministerstvo, úřady (spíš ne) nebo orgány, vláda, premiér, prezident, parlament, poslanci, kraj, radní a podobní (skrze prostředníky k vyšším místům nebo rovnou osobně na těch nejvyšších místech), atd.
Můžeš napsat, ale to se většinou ignoruje, je lepší, když máš určitý vliv nebo tě znají nebo jsi sám trochu známý/činný. Jinak jsou lepší osobní schůzky a setkání, audience, navštívení (nějaké konference, zasedání, akce,…).

Ale reálně nijak. 1. Neposlouchají, 2. o změnu nestojí. Popřípadě ji neprosadí (a pokud chtějí něco prosadit, tak jen svého… i kdyby někdo přišel s dobrým nápadem).
Takových inovací je hodně (jako v teorii a nápadech), jsou i slavné nebo prostě dobré a klasické knihy, kde se uvádí jak funguje dobrá ekonomika, co se musí podporovat, které politický systém je dobrý, efektivní, jak vypadá dobré hospodaření, různých vychytávek má každý taky plno. O existenci lepších věcí, něž keré máme, se prostě ví a i když se o některých občas mluví, do praxe se nerealizují.

Šanci zapůsobit nebo oslovit máš když, máš známost (nebo domluvení si schůzky s někým), pokud „něco znamenáš“ (podnikáš, něco financuješ, chodíš na různé populární politické a jiné akce kam chodí i oni, tak máš šanci si s nimi „promluvit“ seznámit se s nimi. A nemusí jít přímo ani o ty „top“ známé tváře, ale prostě jejich zaměstnance, jejich kancelář, která pro ně pracuje, něco jim zpracovává a respektive jim i „nařizuje“/určuje směr. Různí poradci mají samozřejmě taky vliv ..ale přímo na poradce se obrátit veřejně nemůžeš – to je nepřímá cesta, kdy si nějakého vyhlédneš a seznámíš se s ním).
Nejlíp, když si sám členem něčeho takového (spolky, organizace,… něco požadujícího) nebo když jsi rovnou u vlády, když chceš něco změnit. Čili když si založíš hnutí, stranu, nějaký spolek, kandiduješ,… Většinou je plno věcí ve skutečnosit na vládě, parlamentu nebo hlavě státu (přesněji na premiérovi, prezidentovi, kteří pak MOHOU něco prosadit nebo požadovat). A to opravdu cokoli – orientace státu, ekonomiky, systém, režim, republika/monar­chie.. záleží co a jak prosadíš. Třeba takové Rumunsko mohlo být od r. 2014/2015 monarchií. Monarchismus i dynastie je tam nesmírně populární, stejně jako Michal I. (který byl tehdy ještě naživu). Victor Ponta (bývalý premiér) chtěl referendum o návrat monarchie až „bude“ prezidentem s tím, že až bude po referendu (které by nepochybně dopadlo pro monarchii), tak se dobrovolně vzdá postu hlavy státu a předá jej královi. Jenže ve volbách neuspěl a referendum je v nedohlednu. Tak by mohl i jeden člověk něco podstatně důležitého změnit (jenže se nedostal na důležité místo)…
Záleží CO chceš prosadit/vylepšit a tím pádem taky KDE (popřípadě jak) – kde musíš sám být (nebo na koho zapůsobit, ale většinou to chce pořádnou dávku zapůsobení. Jinak je lepší být sám u moci nebo na důležitém místě).
Ostatní mají „dost svých staröstí“ a nestarají se o nápady ostatních, i když jsou fakt dobré. Většinou ani nejsou vyslyšeny, a když tak zpravidla ignorovány.

Další odpovědi
elkon

Spojte se se svým poslancem parlamentu.

Drap

Samozřejmě, že je to možné a i reálné. Oslovit přímo stát neni tak snadné. Můžeš napsat na příslušné ministerstvo. Otázkou je, zda to bude vůbec někdo číst. Lepší cesta by byla, oslovit svého poslance, vše mu vysvětlit a pokud ti uvěří a přesvědčí o tom parlament, tak máš vyhráno,

JežíšKristus

Každý nápad přišel od nějakého aktivního člověka. Poslanci sami nic nevymyslí (podívejte se, co tam sedí – středoškolští učitelé a důchodci). Návrhům sami nerozumí. Reálně jsou k ničemu. Jen hlasují.

Kepler

Navrhnout něco a skutečně to dovést do konce může jen diktátor, jinak to do toho bude kecat spousta lidí. Pokud bys vymyslel něco, co by skutečně fungovalo, pak smekám v hlubokém předklonu a svůj širák odhazuji v dál a nadále tě budu oslovovat Vaše Globální Geniálnosti. Zatím to vychází spíš jako globální genitálnost, a to v kterékoliv době a všude.

zjentek

Dokaž úspěch praktickou ukázkou, pozvi média. A nemusíš nikam chodit, ale VŠICHNI přilezou za tebou. Prostě nežvaň a vytas se s tím (pokud nejde o lék proti smrti, nekonečnou energii a podobné, možná nebudeš mít žádnou nešťastnou, tragickou smrtelnou nehodu).

zjentek

Tableťák ráno co ráno ten matroš přestaň zobat a máš klid.

Ametyst

To je zajímavé, že nikdo nezmínil referendum. Snad nejsou všichni náfukové tak sebestřední, že by svým spoluobčanům nedůvěřovali, chovali se jako obklopeni nepřáteli a nejradši by pro druhé zrušili i volební právo?

Disraeli

Referendum není návrh na změnu. Je to prostě hlasování o něčem (už předem dohodnutém = o čem se bude rozhodovat). První zde musí být nějaký návrh/impulz na samotné referndum (a obecně platí, že je téměř nemožné uspořádat referendum – a to ještě z popudu jediného občana. Alespoň celostátní. A místní je o ničem, to už je srovnatelné s peticí, ale lepší jsou nějaké spolky/organizace nebo přímý apel na někoho a mocí… Ještě líp, když jsi u té moci ty a můžeš něco prosadit).
Každopádně jestli chce jen něco malého inovovat, tak to určitě není o referendu (referendum třeba o státním zřízení nebo o připojení/odchodu z nějaké mezinárodní organizace a podobně).
Jde mu čistě o nějaký návrh (který se předkládá někomu konkrétnímu v nějaké funkci… Záleží, co chce).

Kepler

Referendum je na hovno, spousta lidí rozhoduje o něčem o čem nemají ani páru. Jen se koukni na GB – polovina lidí si plácají na čelo.

Disraeli

Totéž platí o volbách (princip referenda nebo voleb je zcela totožný, Jen referendum může být lepší, užitečnější, když funguje jako taková analýza mínění/doporučení pro vládu a podobně).

Pepa25

Divná otázka – a ještě divnější odpověď. Poslanci řeší zákony. Pokud je vhodná nějaká konkrétní akce státu, tak to přísluší exekutivní moci, tedy např. ministerstvu průmyslu a obchodu. Na to bych se obrátil, jaké jsou možnosti příslušnou technoligii podpořit např. grantem nebo jinak.

Disraeli

Informační technologie. Pod tím si lze představit mnoho věcí.
Třeba chce vylepšit něco ve státu, ve státním aparátu, v některé státní složce s jejich technologiemi/in­formačními systémy, atd. Třeba chce dodat nějaký systém nebo ho upravit nebo dodat lepší zatížení, udělat změnu ve funkcích, organizaci (já fakt nevím).
Poslanci atd jsou všeobecnou odpovědí na otázku (nikoli doplnění otázky) – jak něco prosadit, podat návrh,… Způsobů a možností je víc. Záleží CO chce (prosadit, navrhnout… Vůbec se to nemusí dotýkat zákonů – ale může – vzhledem k tomu, že se v doplnění otázky ptá na Inf. technologie, tak se zákony to asi mít nic nebude. Ale to je jedno
Poslanci jsou prostě jedna z možností, ostatně jich uvádím několik, které by s tím nějak mohly souviset).

Disraeli

*zařízení, vybavení

Disraeli

Když se na to zpětně dívám, chápu to tak, že chce něco DODAT přímo státu, něco s inf. technologiemi. Upravit jejich systém/organi­zaci/funkci, zefektivnit, prostě vylepšit, inovovat a ptá se na koho se obrátit, když chce státu něco dodat/prodat a pomoci s vylepšeními s informačními technologiemi, kterými stát a jeho složky disponují.

Disraeli

Samozřejmě třeba taky petice a podobně (kterým často bývá věnováno málo pozornosti).
Nebo manifest (či nějaké výzvy, klidně i nepřímé), pokud jsi slavnější nebo ho umíš „prodat“ (veřejnost, tisku, popularitě, světu).

Disraeli

To „prmluvit“ nemělo být v uvozovkách. :D V uvozovkách jsem chtěl napsat „oni“.