zrzounka

Natočili jsme nějaké filmy/pohádky, které se vysílaly i v Polsku, takže je znají jak Poláci, tak Češi?

Samozřejmě, můžeme i opačně – polské filmy/pohádky, které známe my.

Odpovědi
Disraeli

Tři oříšky pro popelku jsou populární třeba i v Norsku (jak asi všichni víme, vzhledem k remaku), ve Španělsku a vysílají ji každoročně třeba i v SAE a dalších takových zemích. A je i na Netflixu v některých (převážně evropských) zemích… Tak myslím, že bude známá i v Polsku. :D Nutno však říct, že o její mezinárodní zpopularizování se zasloužili hlavně Němci (jako i u dalších).

S čerty nejsou žerty, Obušku z pytle ven, Perinbaba (i když ta je spíše slovenská, ale bylo to Československo, tak to počítám i jako naše), Pyšná princezná, Dařbuján a Pandrhola a další. Osobně bych řekl, že všechny tyhle by mohli znát:
https://refresher­.cz/54124-Popelka-ci-Princezna-se-zlatou-hvezdou-aneb-15-nejlepsich-ceskych-a-slovensky-pohadek-ktere-nam-mohou-zavidet-i-v-zahranici Ale nevím jaká je situace v Polsku, ale většina z nich je docela dobře známá i mimo Česko/Slovensko (nejen v Německu a střední Evropě, ale i dalekých koutech Jižní Ameriky, Arabského světa, Španělska i evropských severních monarchií).

_Bůh_

Bolek a Lolek, ale to je polské.
Ještě dávali Rozprávky česko-polské, ale to bylo zpravodajství.

Disraeli

Tyhle taky https://www.ki­nobox.cz/clanek/13562-nejlepsi-ceske-pohadky-zebricek-ktery-o-vanocich-nejvice-hledate (i když všechny asi ne).

Disraeli

Osobně bych řekl, že třeba i Jak vytrhnout velrybě stoličku (a další filmy s Holým) a z nepohádek třeba Kolja, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková, Limonádový Joe a další úspěšnější české filmy (avšak co je úspěšné tady a je to naše klasika, nemusí být známo v zahraničí – Škola základ života a podobně).
Taky filmy Miloše Formana jsou určitě známé… ale nedají se brát jako české.