jjj123456789

Napíšetete mi prosím nějaká slova kromě matka, která jsou ve všech indoevropských jazycích skoro stejná?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o slova, která patří do základního fondu slovní zásoby, vznikla ze stejného základu a objevují se ve slovanských jazycích, případně baltských. .

Kromě matky – bratr, číslovka tři, deset, kráva, paměť, mysliti atd.

Vkládám odkaz, kde najdete dostatek slov z oblasti zemědělství. – I Určitě si vyberete. Kousek jsem okopírovala.

Všeobecně po celém ide. území jsou rozšířeny názvy ze starých
kořenů *awi- „ovce", *agwhno- ,,jehně", *aig- (z toho č. koza) a *ghaido-
(z toho něm. Ziege) „koza", *kapro- „kozel" (lat. ca/per, capra), *su- „prase"
(lat. sus, č. svině), *porko- „sele" (lat. porcus, č. prase). Zdomácnělý pes je
zřejmě nejstarší domácí zvíře a jeho ide. jméno *kwon. (ř. kuon, lat. canis,
něm. Hund) je asi předindoevropského stáří a jeho ekvivalenty nacházíme
v jazycích semitohamitských, uralských, altajských a dokonce i ve staré čínštině.
Někteří jazykovědci se domnívají, že ide. jméno psa je i v základě obecně
ide. slova pro koně *ekwo- (lat. equus). V této souvislosti je možno připomenout,
že rozšíření a migrace indoevropsky mluvících lidí koncem 3. a začátkem
2. tisíciletí př. n. 1. se přirozeně spojují právě s rozšířením koně. Slovesný kořen
*demd- „nutit, násilím přimět" dostal u Indoevropanů speciální význam
„krotit koně" (srovnej něm. záhmen). Stádo bývalo pro Indoevropany zdrojem
i mírou bohatství, původní význam kořene *peku- byl asi bohatství (lat.
pecunia), pak se zúžil s různými příponami na speciálnější význam „bohatství
co do dobytka" a nakonec na význam „dobytek". Podobný vývoj je u kořene
*nevd- „užívat něčeho" „používat k práci dobytka" → „dobytek". Slovesné
kořeny *pá- „chránit", *kwel- „točit, pohybovat se dokola" se ve velké míře
používají pro pastevectví nebo dozor nad dobytkem.

atd.
pdf NDOEVROPSKÁ ZEMĚDĚLSKÁ TERMINOLOGIE.
digilib.phil.mu­ni.cz/…/E_Archa­eologicaClassi­ca27-1982–1_10.pdf

Další odpovědi
Mirdas

Snad možná

víno

nebo se pletu ?

dudu

Robot, kombajn, traktor, pistole…

cynique

Kimono, McDonald's…