JájsemRaibek

Napájí akumulátor v notebooku i BIOS?

Respektive je v ntb i malá knoflíková baterie, která napájí systém tak jako je tomu u stolních počítačů?
Nebo část akumulátoru slouží i jako toto napájení?
Mohu používat ntb bez akumulátoru jen na nabíječce?

Nejlepší odpověď
led

"Paměť systému BIOS je energeticky nezávislá : uchovává informace i v případě, že počítač nemá napájení, protože počítač potřebuje zapamatovat si nastavení systému BIOS, i když je vypnutý. To je důvod, proč CMOS má svůj vlastní zdroj napájení, který je CMOS baterie.

BIOS:
Systém BIOS ( Basic Input / Output System ) je firmware uložený v čipu na základní desce počítače. Jedná se o první program, který se spustí po zapnutí počítače. Systém BIOS provede POST, který inicializuje a testuje hardware počítače. Pak vyhledá a spustí zavaděč nebo načte operační systém přímo.

CMOS:
Když provedete změny v konfiguraci systému BIOS, nastavení nebudou uložena na samotném čipu systému BIOS. Místo toho jsou uloženy na speciálním paměťovém čipu, který je označován jako „CMOS“. CMOS znamená " Complementary Metal-Oxide-Semiconductor „. Je to název výrobního procesu, který se používá k vytváření procesorů, RAM, digitálních logických obvodů a také název čipů vytvořených pomocí tohoto procesu. Jako většina čipů RAM, čip, který ukládá nastavení systému BIOS, se vyrábí pomocí procesu CMOS. Obsahuje malé množství dat, obvykle 256 bytů. Informace o čipu CMOS zahrnují jaké typy diskových jednotek jsou nainstalovány v počítači, aktuální datum, čas systémových hodin a spouštěcí posloupnost počítače .“ https://www.com­puterhope.com/is­sues/ch001360­.htm

CMOS batária býva vo väčšine prípadoch, hlavne v NB „pevná malá gombíková (knoflíková)“ s naletovanými kontaktami, ale v prípade stolných PC niekedy je „pevná malá tužková“ s naletovanými kontaktami.

Další odpovědi
Hlada

V notebooku je stejná knoflíková baterie, jako ve stolním PC.
Je sice možné ho provozovat bez akumulátoru, ale v případě poruchy nabíječky může dojít snáz k jeho zničení.