annas

„Na pořádnou kočku pořádná krysa“. Dá se najít v tomto přísloví skrytý/přenesený význam?

Tajenka křížovky z č. 41 přílohy MF Dnes.

Odpovědi
Drap

Určitě. Třeba že všechno chce své a pokud nedopřeji čemukoli to co to potřebuje, nemusí to dopadnout dobře.

Kelt

Ano. Chci li po někom, aby udělal nějaký perfektní výkon, něco dokázal, tak ho musím motivovat. Ne vždy to jsou peníze. Ale například člověk riskuje život, aby zachránil tonoucího, vytáhnul někoho z hořícího domu a pod. Nebo si všimněme pohádek. Tam musí Honza, nebo nějaký jiný hrdina plnit těžké úkoly, – např zabít draka, přinést něco vzácného – Pták Ohnivák, Tři zlaté vlasy Děda Vševěda a za to se stává králem a dostane princeznu za ženu. V některých případech jsou předcházející neúspěšné pokusy trestány smrtí, takže hlavní hrdina ví, že nemá opravný pokus. A dá to toho všechno.