Autista

K čemu slouží dálniční ohraničení, které je prohnuté jako na obrázku níže?

Projížděl jsem si tuhle takhle dálnicí a koukám se, jak se obyčejná dálniční barikáda okolo mění v kus prohnutýho železa, tak mě napadlo se zeptat, k čemu to prohnutí slouží. (VPRAVO NA OBRÁZKU) FOTKU JSEM SEHNAL NA GOOGLU https://www.go­ogle.cz/?hl=cs, KONKRÉTNĚJI NA PIXABAYI https://pixaba­y.com/cs/photos/d%C3%A1l­ni%C4%8Dn%C3%AD-linky-ohrani%C4%8Den%C­3%AD-silnice-1364116/ (PRO VŠECHNY NECHÁPAVÉ TOMÁŠE, VÍM NAČ JSOU SVODIDLA, ŘIDIČÁK NEMÁM, PTÁM SE NA TO PROČ JSOU TAKHLE PROHNUTÉ A NE JEDNODUŠE PLOCHÉ, SPOUSTU Z VÁS TO POCHOPILO, AŽ NA PÁR Z VÁS, KTEŘÍ SI NEMOHLI ODPUSTIT DNESKA NĚKOHO ZHANIT)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Vhodnou profilací materiálu dosáhneš významného zlepšení mechanických vlastností – v tahu, v tlaku apod. při minimálním nárůstu hmotnosti (potažmo i spotřeba materiálu [ v konečném důsledku cena] je nižší). Typicky samonosná karoserie je jen vhodně naprofilovaný a svařený relativně tenký plech (oproti dříve používáným mohutným drahým a těžkým rámovým podvozkům), přičemž vykazuje vyšší míru pevnosti/odolnosti vůči deformacím.

Další odpovědi
Kepler

Když na to vjedeš, ozve se ti od kol slušný rachot. Má tě to varovat, že opouštíš jízdní pruh a hrozí kolize.

Funna

ty se ptáš, nač jsou svodidla? (ta fotka je hrozně tmavá, ale asi se ptáš na ně)…a to máš řidičák?…docela se začínám bát jezdit autem, jestli je vás takových víc…

PS: TAK PROČ SE NORMÁLNĚ NEZEPTÁŠ, PROČ MAJÍ SVODIDLA PROHNUTÝ (PROFILOVANÝ) TVAR?…a většina to nepochopila, někteří odpovídali na to, proč je vodorovné dopravní značení (bílá čara) z „kapek“ barvy…

cochee

Sorry, ale já tam žádné prohnutí nevidím. Standardní svodidla, nijak neprohnutá.

Edison

Jak píšou pánové. Ještě dodám, že by mě zajímalo, jak je na tom tento systém s adhezí.

Klaproth

Vpravo vidím svodidla, pokud nevíš k čemu to slouží – nejezdi!

Dochy

Jestli myslíš svodidla, tak jejich úkolem je zabránit vyjetí neovladatelných/ne­ovládaných vozidel ze silnice. Teoreticky by měli snížit způsobené škody. A profil zvyšuje pevnost. Pokud se nemýlím, profil i materiál svodidel je vyvážen s ohledem na pevnost a pružnost pro maximální účinnost.

nyjono

Prohnutím se zvyšuje odolnost vůči tlaku i nárazu.

aliendrone

Kepler>>> Když se napíše VPRAVO na obrázku, tak so OBVYKLE myslí to VPRAVO na obrázku. („barikáda“) ;) :D :D

Edison

Já to taky blbě pochopil. Vůbec mě nenapadlo, že by někdo nevěděl, k čemu jsou svodidla.

Kepler

Jo, asi jsem to blbě pochopil a předpokládal jsem, že tazatel ví, co jsou to svodidla. Mimochodem pro motorkáře smrtelně nebezpečná!

Edison

Jak která.