seraphico

Myslíte si, že by měly mít rodičky v ČR právo na rozhodnutí, zda chtějí rodit přirozenou cestou, nebo císařským řezem?

Docela mě překvapilo, že i v dnešní době se nemůže rodička rozhodnout, zda bude rodit přirozeně, nebo císařským řezem i v případě, že se bude jednat o bezproblémový porod. Přikládám odkaz, kde jsou popsány výhody i nevýhody císařského řezu.

https://zdravi­.euro.cz/cisar­sky-rez-akutni-planovany-operace

Nejlepší odpověď
Alesh

Neměla by mít právo

Toto právo má mít pouze a jen odborník, tedy lékař. Přirozený porod musí být vždy priorita, mj. i ze zdravotních důvodů, neboť má významný vliv na mikrobiom dítěte.

Další odpovědi
da ny

Neměla by mít právo

Pro miminko je příchod na svět „naplánovaným termínem“ císařského řezu
nepřirozeným šokkem! Takové děti mohou být později zbytečně hyperaktivní-
Po anestezii má mnoho žen několik měsíců bolesti v oblasti páteře.
Možné komplikace uvedené v odkazu svědčí o tom, že o nutnosti císařského
řezu by měl v závažných případech rozhodovat pouze lékař.

Kepler

Neměla by mít právo

Rozhodovat by měl pouze lékař, a to v případech, kdy byla být ohrožená matka, nebo dítě.

Dochy

Jiná odpověď

Podle mně je to sporné. U nás to nejde (lékař může k přání matky ve sporném případě přihlédnout), v některých zemích, kde si lékařskou péči lidé plně platí to možné je. Problém je, že císařský řez jako jakýkoli jiný rozsáhlý chirurgický výkon v dutině břišní je rizikovou a zatěžující operací a laik zpravidla nemůže plně zvážit rizika a přínosy.

(O_o)

Neměla by mít právo