Lurtz.k

Můžu schromažďovat informace o jménech a vytvořit si web a databázi?

Například webová stránka herců, fotbalistů, čehokoliv. Neměl bych tam k nim žádné obrázky, pouze text s odkazy.

Díky za odpověď

Odpovědi
aevul

Ano, můžeš je shromažďovat. Ovšem vzhledem k tomu, že nejspíš půjde o osobní údaje, můžeš je shromažďovat jen se souhlasem daných osob (subjektu údajů). Jestli bude možné identifikovat konkrétní žijící osobu (jako že nejspíš ano), pak je jedno, jestli půjde jen o text, obrázky, videa… (tady zase pozor na autorská práva.)

V praxi, pokud půjde o „hobby stránku“, si ale myslím, že tohle nikdo řešit nebude. Přesto bych tam měl uvedený kontakt, na kterém je možné vznést námitku proti zpracování osobních údajů.

Dochy

Domnívám se, že tohle u veřejně známých osob spadá do veřejně známých informací, které jako takové pak nemají tak silnou ochranu.

Lurtz.k

Nešlo by o hobby stránku. Ale měl bych tam jen jméno, žádné další info o daném člověku, ale je jasné že se v tom pozná, když je to známá osobnost.

aevul

Přesně tak. Zatímco Jan Novák v kontextu ČR není schopné identifikovat konkrétní osobu a proto není osobním údajem, Jan Novák v kontextu bytového domu se čtyřmi byty už konkrétní osobu identifikovat může a proto osobním údajem je.

Obdobně spojení „herec Bruce Willis“ identifikuje konkrétní osobu.

Nejsem právník nebo DPO, můžu se plést.