Beer4Real

Můžu na zloděje který poblíž mě vykrádá obchod vytasit legálně drženou zbraň?

jde mi o to jestli člověk který sám není ohrožován může bránit v přepadení nějakému lumpovi nabitou zbraní. je to přestupek nebo mám jít na něho radši s klackem? chci si pořídit zbraň tak kdyby se mi to stalo ať vím :)

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud budeš mít oprávnění nosit ji na veřejnosti, tak můžeš, pokud budeš v ohrožení života. Nesmíš však překročit hranici nezbytně nutné obrany.

Další odpovědi
Michal Kole

raději bych to nedoporučoval.

anonym

tomu se říká krajní nouze a je k odvrácení nebezpečí http://www.muj­glock.com/kraj­ni-nouze.html

zzzzz

Pokud si budeš dělat zbroják, tak součástí zkoušek je i teorie, tak jako u řidičáku, všechny ty právní normy si pořádně přečti, budou se ti hodit.

Je to dost sporné, tasit můžeš, ale střílet by si měl, jen pokud by ses nutně bránil. Nejsme v USA, u nás má život (i zloděje) větší cenu než majetek. Dokonce i policista, když někoho zastřelí, tak je hned vyšetřován, což mi přijde úplně postavené na hlavu. Pokud někdo krade, měl by s případnou újmou na zdraví či životě počítat.

anonym

Obrana musí být zjevně přiměřená útoku, přičemž dle rozhodnutí nejvyššího soudu lze za nutnou obranu považovat i tvrdší razance obrany než útoku a to z důvodu aby mohl být útok odvrácen.
Co se týče ochrany majetku, tak v tomto případě s legálně drženou zbraní můžeš pouze pohrozit, jelikož cena majetku je jistě nižší než cena života.

vagra

Vytasit ano, ale střílet? To už je jiná otázka.