Jirka R

Může volený předseda občanského sdružení být ve sdružení jako placený zaměstnanec? Kde to zjistím přesně?

Nejlepší odpověď
anonym

Opět snaživá Hanulka a opět hned několik omylů.
OS nejsou nevýdělečná, ale patří mezi neziskové organizace, předseda může být volený a je-li OS zaměřeno např. na sociální oblast, kde dostává dotace od samosprávy nebo granty, může mít předseda, obdobně jako majitel s.r.o. podnikatelskou odměnu.
Dokonce nejsou ani povinné členské příspěvky, vše závisí na odhlaso- vaných podmínkách OS, pouze musejí být v mezích zákona o neziskových organizacích, které jsou registrovány u MV (ministerstva vnitra).
Např. mají povinné účetnictví a pravidelnou uzávěrku fiskálního roku, jíž vykazují orgánům státní správy své hospodaření.

Další odpovědi
hanulka11

občanská sdružení jsou nevýdělečné subjekty –

funkce předsedy je čestná
povinností členů je platit členské příspěvky

neslyšela jsem, že by kdy nějaký předseda sdružení byl placen