Slayer5

Muže to být metafora??

Když mám větu:
„A jak by mohlo všechno upadnout do
bezedného spánku, pokud by to neznamenalo smrt?“

Je „upadnout do bezedného spánku“ metafora

Nejlepší odpověď
annas

Vezměme si význam přídavného jména bezedný ze SSJC

  1. jsoucí bez dna: bezedná nádoba
  2. velmi hluboký – bezedná propast, bezedný močál atd.

3 expresívně – nesmírně veliký; nesmírně dlouhý, dlouho trvající, neomezený, veliký, nekonečný, vleklý – bezedná noc, bezedný spánek, bezedná tma atd.

Jde samozřejmě o přenesení významu, ale na základě vnitřní souvislosti, nikoliv podobnosti., proto = metonymie.

Další odpovědi
quentos

Tak nevím, já bych hlasoval pro ne, podle mě je to metonymie. Pojmenování na základě věcné souvislosti, neboť spánek se bezedné nádobě nijak nepodobá.
Ale vzhledem k poloze D a S vedle sebe na klávesnici to klidně místo obrazného pojmenování může být jen překlep ;{))> (bezedný x bezesný)
Doplňuji:
Agneta: metonymie ale není druh metafory, je to něco úplně jiného. Nemůže to být obojí zároveň.

Agneta

Ano, samozřejmě:D
Doplňuji:
Přesněji řečeno je to sice metonymie, ale to už si pamatovat nemusíš, když nejsi jazykovědec :DDD

klumprt

Ne, v žádném případě 🙂

talka

To klumprt: tak ano nebo ne-palec pro ano?!

annas

Ad talka – jaká je vaše odpověď?