RadimRychly

Může kondenzační kotel trvale vyhřívat pouze část topné soustavy, aniž by se snižovala jeho životnost?

Mám rodinný dům, který vytápím novým plynovým kondenzačním kotlem a dále mám kachlová kamna. Vzhledem k tomu, že teplo z kamen nevyhřeje všechny místnosti, konkrétně WC (podlahové vytápění), koupelnu (radiátor + podlahové vytápění), chodbu (menší radiátor), musím použít vytápění kotlem. (Kotel dále vyhřívá 2 velké deskové radiátory a dva malé)
Vzpomínám si, že „kdysi“ mně bylo sděleno řemeslníkem, který provádí montáž plynových kotlů, že NESMÍM zatahovat kohouty u většiny radiátorů, s tím, že se kotel namáhá a tím se rapidně snižuje jeho životnost (např. myšleno z 5 radiátoru nesmím zatáhnout více jak 2).
Bude se „namáhat“ kotel, když bude vytápět (zatím) výše uvedené místnosti? Logicky vzato si myslím, že je to nesmysl…

Odpovědi
autacek

Kotel má určitý výkon, dnešní kotle dokážou tento výkon regulovat v určitém rozmezí. Pokud by potřeba dodaného tepla do otevřených radiátorů nedosahovala alespoň minimální výkonové úrovně, poté kotel nebude schopen dodávat požadované teplo kontinuálně, ale bude muset občas vypnout. Čím častější takové vypínání a zapínání bude, tím se bude kotel více opotřebovávat, říká se tomu též cyklace. Hydraulickou nevyváženost a různé další potíže teď nechme stranou.

Je nutné též podotknout, že je zapotřebí ohlídat, aby referenční místnost, tedy místnost s termostatem, byla vytápěna kotlem, nikoli jiným zdrojem, případně je nutno takový termostat přemístit do místnosti jež tyto předpoklady splňuje.

Drap

Každý kotel je stavěn na určitý výkon. Pokud ten výkon podstatně zmenším, nebude kotel pracovat v nejvýhodnějším režimu a může docházet i ke snížení životnosti.

mosoj

Nevidím v tom žádný problém. Kotel rychle ohřeje místnosti na teplotu nastavenou na prostorovém termostatu a vypne. Další průběh topení bude mít na starosti zmíněný prostorový termostat a jeho nastavení. Kotel bude vypínat a zapínat stejně jako by topil všechny radiátrory podle nastavené hystereze a mezních teplot
na termostatu.
jediné čemu by to mohlo vadit je oběhové čerpadlo, nicméně záleží jake máte a jak je to všechno zapojené.

Dochy

Největší „riziko“ je myslím právě v cyklování kotle. Kotel má nějaký regulační rozsah v jakých výkonových mezích dokáže pracovat. Pokud mu poskytnete příliš málo radiátorů pro odvádění tepla, i na minimální výkon mlže překročit nastavenou teplotu a pak se na nějakou dobu vypne. Vypínání a zapínání je přitom pro naprostou většinu přístrojů „rizikovější“ věc než několik hodin provozu na plný výkon.

Ale bacha: kdy bude a kdy nebude docházet k tomu cyklování a v jaké míře Vám tady od klávesnice asi nikdo nepoví, takže zkuste, pozorujte a uvidíte.

autacek

to Mosoj: to není tak úplně pravda, místnost neohřívá kotel, ale radiátor. Pokud se radiátor (třeba díky své velikosti>resp. velikosti všech původně zamýšlených radiátorů v okruhu) nedokáže tak rychle zchladit, tak prostě vypne dříve, než je místnost vytopená a zapne o chvíli později, než mu trochu vychladnou trubky s přívodní vodou. Jakmile se ale vrátí opět teplá voda, je nucen vypnout ohřev a takto stále dokola. Žádoucí je, obzvlášť při kondenzačním kotli, aby byl tepelný spád co největší, tedy aby docházelo k významu rozdílu mezi výstupní teplotou kotle a teplotou zpátečky…

mosoj

Jednak to píšeš zmatečně, máš to trochu popletené a popíráš princip ekvitermí regulace. Každý kotel má svůj termostat a tomu je nadřazený prostorový termostat. Pokud chceš dosáhnout nastavené teploty v místnosti na jeden zátah, nastavíš kotlový termostat na vyšší teplotu ( ekvitermí regulace si to řídí sama). Toto se ale neděje v popisovaném případě, to je právě naopak. Nicméně kotel se vypne a po poklesu teploty otopné vody zase zapne. Co je na tom hrozného? Dělají to všechny kotle, u kterých není zapojena ekvitermní regulace. Navíc nikdo z nás neví jak je zmíněný kotel řízen!!!

Aby se využilo kondenzační teplo u kondenzačního kotle je třeba hlavně mít teplotu otopné vody pod 50oC. Pokud to není dodrženo chová se kondenzační kotel jako obyčejný, což je téměř u všech nezateplených objektů.

autacek

Vypadlo mi tam slovo „tak prostě _kotel_ vypne dříve“, pak je to snad srozumitelnější.

Jinak ekvitermní regulaci nikdo nezmiňoval a pokud kotel nemá modulaci výkonu, nebo je i nejnižší výkon stále příliš velký, bude to cyklovat a to je nežádoucí.

Ostatnímu Vašemu pojednání jsem poněkud neporozumněl, „Pokud chceš dosáhnout nastavené teploty v místnosti na jeden zátah, nastavíš kotlový termostat na vyšší teplotu ( ekvitermí regulace si to řídí sama)“

Pokud chci dosáhnou teploty na jeden zátah, potřebuji aby dodávané teplo bylo maximálně tak velké, jaké stihnou radiátory předat.

Ekvitermní regulace řídí teplotu topné vody v návaznosti na venkovní teplotě, kdy se opět dostáváme k jádru pudla, že pokud vzniknou v topné soustavě rozdíly oproti tomu, jak bylo seřízeno, celé se to rozhasí a nebude to fungovat optimálně.

„Nicméně kotel se vypne a po poklesu teploty otopné vody zase zapne. Co je na tom hrozného? Dělají to všechny kotle“

No to tedy nedělají. Ideální stav je, když kotel zapne a vypne se až na základě pokojového termostatu oznamujícího dosažení teploty. Vámi popisovaný stav, kdy se zapínání a vypínání kotle řídí teplotou vratné vody, je totiž zcela chybný a nežádoucí.

Dochy

„Jednak to píšeš zmatečně“ – tady máš pravdu, musel jsem si to po auťáčkovi přečíst 3×…

„Nicméně kotel se vypne a po poklesu teploty otopné vody zase zapne. Co je na tom hrozného? Dělají to všechny kotle, u kterých není zapojena ekvitermní regulace.“ Tady ale pravdu nemáš. Každý plynový (nebo alespoň každý trochu modernější) má možnost nějaké modulace výkonu. To může být 60–100%, u lepších kondenzačních 10–100%)). Pokud je voda příliš studená, kotel (pokud zapne pokojový termostat) jede na 100%. Pokud se blíží k nastavené teplotě topné vody výkon sníží. Pokud to nestačí a voda chladne, zas přidá. Pokud ale i při sníženém výkonu se otopná soustava nedokáže tepla zbavit, pak se kotel vypne (i při stále sepnutém pokojovém termostatu). Tohle je nežádoucí stav, který ale je obvyklý v přechodném období (pak ale je vhodné pokusit se nastavit termostat či kotel tak aby k tomu vypínání a zapínání nedocházelo příliš často) a nebo právě v případě předimenzovaného kotle pro slabší otopnou soustavu.

„Aby se využilo kondenzační teplo u kondenzačního kotle je třeba hlavně mít teplotu otopné vody pod 50oC. Pokud to není dodrženo chová se kondenzační kotel jako obyčejný, což je téměř u všech nezateplených objektů.“ tady mi uniká přímá souvislost mezi zateplením a vodou pod 50. Problém je pokud je topení (především radiátory) naprojektováno na 80°C vodu a při nižší teplotě objekt nevytopí. Stačilo by např. zvýšit plochu radiátorů, nebo přidat podlahové topení…