aja11

Může dcera po vystudování pedagogického lycea obor předškolní a mimoškolní pedagogika pracovat jako učitelka MŠ?

Dcera dálkově studuje VŠ v oboru,

Nejlepší odpověď
annas

Existuje několik typů mateřských škol podle zřizovatele. Např. veřejné nebo soukromé, nebo podle oboru „vzdělávání“ – církevní, jazykové, Montessori atd.

Takže je třeba obrátit se na ředitelku MŠ, nebo na zřizovatele MŠ,, za jakých předpokladů mohou vaši dceru přijat.

Na tento dotaz vám nemůžeme poskytnout konkrétní odpověď.

Řeší se, zda učitelkám MŠ dostačuje středoškolské vzdělání. Zatím je dostačující, ale záleží zřejmě i na konkrétní škole a počtu zájemců o místo..

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/417559-bude-i-nadale-ucitelkam-ve-skolce-stacit-stredni-skola.html

Kvalifikace pro výkon učitele MŠ.
http://www.tydenik-skolstvi.cz/archiv-cisel/2012/07/­kvalifikace-ucitelky-materske-skoly/

Ad mosoj,

  1. první odkaz je z r. 2016, kde je stále možnost mít pro výuku matulritu na SPŠ.
  2. Školský zákon stále platí, ale je aktualizovaný, zde je z roku 2015, kde je uvedené totéž.

https://www.klic­kevzdelani.cz/Ma­nagement-%C5%A1kol/%C5­%98editelna/Le­gislativa-pro-%C5%A1koly/ID/25627/­Jak-posuzovat-kvalifikaci-uciteleky-materske-skoly

3. Stále se studuje na střední pedagogické škole obor předškolní a mimoškolní pedagogika.

„Absolvent se uplatní jako učitel mateřské školy nebo jiného zařízení pro děti předškolního věku, … “

https://www.stred­niskoly.cz/obor/pred­skolni-a-mimoskolni-pedagogika.html

4. Rovněž bývala ministryně školství hovoří o nutnosti vysokoškolského studia, alespon bakalářského. v r. 2017

„Není tedy na pořadu dne legislativně stanovit všem absolventům/kám středních pedagogických škol povinnost absolvovat k blízkému datu bakalářské vysokoškolské studium.“

5. Zákon o kvalifikaci učitelů je platný od r. 2004 a byl upraven 2012. Odkaz je z r. 2015, zatím k žádné změně nedošlo.

PhDr. hDr. Jiří Valenta uvádí ve Shrnutí změn v zákoně o pedagogických pracovnících vyvolaných novelou zákona od 1. září 2012, které je dostupné online na odkazu

http://www.mzdo­vapraxe.cz/ar­chiv/dokument/doc-d39206v49225-shrnuti-zmen-v-zakone-o-pedagogickych-pracovnicich/

Odkaz na článek z 12. 5– 2015
http://info.e­du.cz/cs/node/61162

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s odpovědí Annas, ale částečně má pravdu i Mosoj.

S kvalifikací se to má tak, jak uveldla a odkazy podložila Annas.

Pravdu ale má i Mosoj → záleží totiž na zřizovateli školky.
Ve většině školek lze stále pracovat se středoškolským vzděláním.
Pokud ale některý zřizovatel práce ve školce zařadil
do jiných (vyšších) platových tříd, musí zaměstnanci
splnit kvalifikační předpoklady předepsané pro tu třídu.

A to zřejmě bude případ, který zmiňuje Mosoj.
Učitelky z rozhodnutí zřizovatele byly zařazeny do vyšší platové
třídy → do třídy, pro kterou nesplnily předepsané vzdělání.

mosoj

Ani náhodou, vyžaduje se vysokoškolské vzdělání. Annas předkládá 5 let starý zákon. Znám řadu učitelek MŠ které kvůli nesplněným požadavkům na kvalifikaci odcházejí.

annas

Ivzez,

děkuji.

ivzez

Není zač.
Myslím, že byste reagovala stejně.

annas

Ad mosoj,

tazatelka se ptala, zda může učit v MŠ. Může. Odkázala jsem ji na vedení školy, případně zaměstnavatele.

Nevím, jak vybírají učitelky na soukromé škole. Na Montessori musí mít i další vzdělání pro tuto speciální výuku.

NEOPRÁVNÉNĚ jste poukazoval na můj odkaz. Zákon platí, i když vyšel v r. 2004. Jeho dodatky se týkajích jiných skutečností, nikoliv vzdělání. Podle něj a praxe se stanovuje plat.

Proč vaše známé musely odejít, je jiná skutečnost. Důvody jste neuvedl.

Nedá se zevšeobecňovat, na každé škole, nejen mateřské, to může být jinak.