JájsemRaibek

Může být použito lano (rameno) autojeřábu k tažení nebo jen ke zdvihu?

Může být použito lano z ramene autojeřábu k vyproštění vozidla a to tahem nebo pouze ke zdvižení?

Pro upřesnění: autojeřáb by byl zapatkovaný, rameno pouze otočeno a ne vysunuto, lano odmotáno, za hák pomocí úvazů zachyceno k vozidlu a tahem vozidlo vyproštěno (např. ze vzdálenosti 20–30m).

Nebo smí být použito jen ke zdvihu, aby nedošlo k přetržení lana či jinému poškození?

Odpovědi
Randeolog01

Toto lano (rameno) má sloužit spíše ke zdvihu, ale pokud je potřeba tahu-může být, ale nesmí být na to lano (rameno) vyvolávána velká váha v odporu tažném…

cukrar

Ano i ne, záleží jak je natočeno rameno.
Každopádně jako přiblížení vozidla k jeřábu je nepřípustné takto tahat. Ale lano se nepřetrhne, když to jeřábník bude tahat.

honza19hk

oficiálně to dovoleno,proto mají vyproš´tovací jeřáby přídavný naviják na rámu.Typický příklad AV15 Tatra 8×8. při tažení dozadu klasickým jeřábem bych se spíš bál o ohnutí pístnic patek, než o přetržení lana. Navíc pokud tohle chceš dělat musíš mít rameno otočeno dozadu,nikdy ne do boku to by ten jeřáb převrátilo. Pokud by to byla třeba velká tatra nebo podobný velký jeřáb je lepší na přitažení použít ůvaz na tvrdo za tažný a autem popojet.