zjentek

Může být pablb vzdělaný či moudrý?

Pokud „pa“ je příponou mající význam nepravosti, falše či lživosti, tak blvec je pak tady za chytrýho?

Nejlepší odpověď
annas

Pablb je hanlivý výraz pro hlupáka, blbce, pitomce. V tomto případě jde o výraz zhoršující, než plvoodní výraz blb.

Užití předpony vždy záleží na kontextu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-pastika-neco-spolecneho-s-prehistorickou-stikou

U této otázky jsem napsala:

„Předpona pa = dává jménům, k nimž je připojena, význam zmirňovací nebo zhoršující, takže se jimi označuje jen něco podobného n. zdánlivě takového, co vyjadřuje jméno samo.“ PSJC

Takže vzdělaný by mohl být, ale že by moudrý?

Něco k hlupákům jsem odpovídala u otázky

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prohlubuje-se-hlupakum-jejich-hloupost-kdyz-se-vzdelavaji

Další odpovědi
Edison

V tomto případě předpona PA má význam ultra, extra, super… Pablb může být vzdělaný. Vzdělání, dokonce ani sečtělost či inteligence moudrosti, chytrosti jen může (nikoli musí) napomoci, ale sama o sobě z blba moudrého neudělat nemusí (a většinou neudělá)…