zjentek

musíte jeden konec psího vodítka držet v ruce?

..je v tom zákonu doslova uvedený, že na veřejným prostranství tím vodítkem musíte bejt nějak propojený, když na druhým konci je váš pes?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud vím, pak jediný zákon, který reguluje pohyb psa, je Zákon o myslivosti, § 10, odst. 1, cituji „Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.“
Takže podle zákona ani v honitbě nemusíš mít psa na vodítku, jen nesmí volně pobíhat (pokud ti půjde např. u nohy, nikdo nic namítat nebude).
´Zbytek´ „veřejných prostranství“ řeší vyhlášky jednotlivých obcí – a těch je tolik, že nemám ani tucha, jak zákaz volného pobíhání psů řeší…
Zjistíš to v dané vyhlášce dané obce…
😉

Další odpovědi
Drap

Toto upravují místní vyhlášky. Pokud je napsáno, že psa smíš vodit pouze na vodítku, tak ho musíš držet a vést. Pokud je ve vyhlášce napsáno, že pes musí mít vodítko, tak ho držet nemusíš a liteře předpisu je vyhověno. K tomu se používá krátké vodítko /tzv.ouško/které má cca 20 cm.

led

Nie, bez ohľadu na zákon, vodítko so psom nemusíte držať v ruke, môže byť napríklad pripnuté k opasku.

dědapetr

VYJÁDŘENÍ ÚKOZ K PROBLEMATICE VEDENÍ PSA NA VODÍTKU
V NOVELE ZÁKONA č. 246/1992 Sb., NA OCHRANU ZVÍŘAT PROTI
TÝRÁNÍ, VE ZNĚNÍ POZDĚJŠÍCH PŘEDPISŮ

http://eagri.cz/pu­blic/web/file/1660/Ved_­psa_na_voditku­.pdf