Musím jako nájemce přijmout byt i se starým nábytkem, i když si jej chci vybavit podle sebe?

Dobrý den, právě jsem si pronajal pokoj ve studentském bytě (jako pronájem, nikoliv podnájem, tedy přímo od majitele na klasickou nájemní smlouvu). Paní pronajímatelka byt zdědila po své nedávno zemřelé matce. V bytě je starý nábytek, k němuž má majitelka osobní vztah, nicméně pro mě je vzhledem k dlouhodobé nevětranosti bytu nepoužitelný a například v šatní skříni bych si zničil oblečení (chytlo by typický zatuchlý zápach). Rád bych si pokoj zařídil podle sebe, například jsem si nakoupil nový nábytek, se kterým se už budu nadále stěhovat kamkoliv půjdu (s čímž majitelka u studenta nejspíš nepočítala). Pokoj měl docela ponurou atmosféru, a stále má, bílé stěny jsou zažloutlé, barva se sype, chtělo by to i vymalovat, dále natřít topení (mám na to právo?). Každopádně jsem se domlouval s manželem majitelky na odvozu starého nábytku, nicméně paní mi dnes volala, že nábytek nemá kam dát a že chápe, že k němu nemám tak osobní vztah, atd… prostě mi to trochu připadalo jako citové vydírání. Na jednu stranu to chápu, samotnému mi loni umřela babička, na stranu druhou bych si rád zařídil život podle sebe. Nerad bych si to s majitelkou a jejím mužem rozházel, vypadají totiž jako fajn lidi. Poraďte, co byste na mém místě dělali vy. (Nábytek nájemní smlouva nijak neošetřuje, maximálně obecně, že ho nesmím zničit, ostatně jako jakékoliv jiné vybavení, a mě to nenapadlo před podpisem řešit).

Odpovědi
Alesh

Jo, tady je každá rada drahá … když to tak čtu, tak jsi to řešil rozumně. Problém je v tom, že to teď tak nějak skončilo v patu a tebe to štve, ty chceš vyhrát.
Jediné rozumné, co jde asi udělat je opět ji požádat o odvoz s vysvětlením, že přeci se ten nábytek nelikviduje, ale jen dočasně někde uskladní. Minimálně ji musíš ukecat, aby to udělala alespoň s částí toho nábytku (zbytek bys třeba narovnal do kouta nebo tak něco). Pak bys ji třeba za nějakou dobu požádal o odvoz zbytku. Jinak mám teda dojem, že s tím, že to nemá kam dát, že kecá. Zkrátka jí to všechno připomíná nebožku, tak s tím nechce manipulovat, pochop. Asi by bylo dobré navrhnout, že ten odvoz zajistíš, kam ona řekne. No, každopádně je to těžký, z toho popisu do té konkrétní situace nemůžu tak proniknout, každopádně to chce klid a tlačit s rozumem, nicméně vytrvale. Však ona povolí. 😉

iceT

Co takhle zkusit si zjistit nějaké informace o úschovnách nábytku,vím,že takové služby existují,pokud nejsou přebytečné věci kam dát.
Jenže to nebude zadarmo a paní zřejmě do takové věci investovat nebude.Pokud by ale přistoupila na takové řešení,tak pak si pokoj zařídit podle sebe by určitě neměl být problém a paní by mohla být ráda,že bude mít vymalováno.Chce to zkusit se domluvit.Hodně zdaru.
http://www.ci­tyselfstorage­.cz/skladovani/skla­dovani-sklady.html

atriplex

Vztah pronajímatele a nájemce je vztahem dobrovolným. Při podpisu smlouvy by mělo být již jasné, zda se byt pronajímá s nábytkem nebo bez. Vše je o domluvě a nikdo vás nenutí bydlet tam, kde vám to nevyhovuje.